برپایی جشنواره بزرگ جوانان مساجد، سرمايه‌گذاري براي جذب جوانان به مساجد است

ریيس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي گفت: برگزاري جشنواره بزرگ جوانان مساجد نقش اساسي در افزایش حضور جوانان در مساجد ایفا مي‌كند و برپایی اين جشنواره‌هاي فرهنگي‌هنری با عنوان مسجد و جوان، يك نوع سرمايه‌گذاري براي جذب جوانان به مساجد است كه بايد از آن حمايت‌هاي لازم صورت گيرد.
طيبه صفايي در گفت‌وگو با ستاد خبري دبیرخانه دایمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد كشور با تاكيد بر جايگاه مساجد در فرهنگ ديني و اسلامي گفت: در فرهنگ ديني و اسلامي، مساجد دارای جايگاه رفيعي بوده و مهم‌ترين مكان‌ها براي مردم هستند تا مردم از اين طريق ارزش‌ها و ارتباط خود را با خدا و الگوهاي اسلامي را حفظ كنند و به اين طريق رسالت عظيمي را كه به عهده دارند به نحو درستي انجام دهند.

وي ادامه داد: مساجد تنها مكان‌هایي هستند كه مردم با اعتماد بيشتري در آن‌جا حضور مي‌یابند؛ چراکه اين اماكن مقدس، به عنوان پايگاه‌هاي ديني كه در راستاي حفظ ارزش‌هاي اسلامي قدم بر مي‌دارند در سطح جامعه معرفي شده‌اند.

ریيس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: به دليل همين جايگاه استرات‍ژيك مساجد است كه دشمنان و استكبار جهاني حتي از مناره‌هاي آن‌ها نيز وحشت دارد و بارها در مصوبات آن‌ها ديده‌ايم كه دست به اقدامات كاذبي مي‌زنند تا نقش مساجد و به دنبال آن دين را در جامعه كمرنگ كنند؛ ولي آن‌ها هيچ‌گاه به اين اهداف خود نمي‌رسند، زيرا جايگاه مساجد در دل مردم نهادينه شده است و اين ارتباط ناگسستني است.

وي با بيان اين‌كه ما فرهنگ ديني و اسلامي خود را از طريق مساجد ترويج و گسترش مي‌دهيم، گفت: مساجد در نگاه‌داشت و پاسداشت مراسم‌هاي مذهبي ما به‌ويژه در ماه محرم و رمضان نقش عمده و مهمي دارند؛ يعني برگزاري اين مراسم در مساجد باعث مي‌شود مدام نسل جوان ما در مساجد حضور يابند و ضمن زنده نگه‌داشتن مراسم‌هاي مذهبي، مساجد را به عنوان سنگرهاي دفاع از ارزش‌هاي اسلامي خالي نگذارند.

صفايي خاطرنشان كرد: متاسفانه با وجود اين همه كارهاي فرهنگي كه ما در كشورمان انجام مي‌دهيم، نتوانسته‌ايم در جذب جوانان به مساجد موفق باشيم؛ در برنامه‌ریزي و فرهنگ‌سازي خودمان براي جوانان موفق نبوديم و حل اين مسئله قطعاً نياز به بررسي دارد.

وي با اشاره به برگزاري هفتمين جشنواره جونان مساجد كشور و تاثير اين‌گونه جشنواره‌ها در ارتقای فرهنگ ديني يادآور شد: ما براي ساختن ايران اسلامي نياز جدي به حضور فعال جوانان داريم، یعنی در دهه پيشرفت و توسعه، با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري براي دستيابي به قله‌هاي كمال و پيشرفت نيازمند حضور جونان در عرصه‌هاي مختلف هستيم.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: بايد بدانيم كه حضور جوانان در صحنه، همواره از مساجد آغاز شده است؛ چه در هنگامه پيروزي انقلاب اسلامي، چه در دوران هشت سال جنگ تحميلي و چه در دوران سازندگي و چه پس از آن حضور جوانان در مساجد باعث شد كه ما همواره پيروز ميدان باشيم و در حال حاضر نيز مساجد نقش اساسي در جذب جوانان براي مقابله با جنگ فرهنگي دشمن دارند.

وي ادامه داد: در واقع برگزاري اين جشنواره‌ها نقش اساسي در افزایش حضور جوانان در مساجد ایفا مي‌كنند و برگزاري اين جشنواره‌هاي فرهنگي با عنوان مسجد و جوان، يك نوع سرمايه‌گذاري براي جذب جوانان به مساجد است كه بايد از آن حمايت‌هاي لازم صورت گيرد.

صفايي با تاكيد بر مورادي كه بايد در برگزاري اين‌گونه جشنواره‌ها مورد توجه مسئولان برگزاي آن‌ها صورت گيرد، گفت: جوانان ما از دادن شعار و عمل نکردن، خسته شده‌اند و حتماً بايد يك نيازسنجي در اين‌گونه جشنواره‌ها صورت گيرد تا از يك سو، نيازهاي واقعي جوانان را ببينيم و از سوی ديگر، خودمان نيازهاي كاذب براي آنان نسازيم.

وي اضافه كرد: ما بايد با برگزاری نشست‌هاي مشترك با جوانان قبل از برگزاري اين جشنواره‌ها، محتواي اين جشنواره‌ها را از دل و زبان جوانان اسخراج كنيم و اجازه دهيم كه اين جشنواره‌ها توسط خود جوانان مديريت شود و آن‌ها در برگزاري اين جشنوارها حضور فعالانه و مشاركت بيشتري داشته باشند.

عضو هيئت ریيسه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر حضور كانون‌هاي فرهنگي‌هنري مساجد كشو ر در ارتقای سطح فرهنگ ديني و اسلامي در كشور و جذب جوانان براي حضور در مساجد گفت: كانون‌هاي فرهنگي‌هنري مساجد كشور تاكنون نقش خود را به خوبي ايفا كرده‌اند، اما به دلیل این‌که در دیگر سازمان‌ها هم كانون‌هاي فرهنگي‌هنري فعالیت دارند، به گونه‌اي موازي كاري در اين حوزه صورت مي‌گيرد كه اگر ما مديريت همه اين كانون‌ها را به كانون‌هاي فرهنگي‌هنري مساجد كشور واگذار كنيم، موفق‌تر خواهیم بود.

وي اظهار كرد: اگر ما آن بسترهاي اجرايي و برنامه‌ريزي‌هاي خود را از مساجد آغاز کنیم، قابل اعتمادتر است و در اين راستا با تقويت كانون‌هاي فرهنگي‌هنري مساجد كشور، آن‌ها را فعال‌تر كنيم تا از اين طريق، خوراكي براي ساير كانون‌های كشور نیز فراهم آوريم.

صفايي تاكيد كرد: در مقابل هجمه‌هاي دشمن اين مساجد هستند كه بايد الگوسازي كنند و ارزش‌ها و سيره نبوي(ص) را با قالب هنر و فرهنگ و با زباني كه براي جوانان جذاب‌تر است، بيان كنند و اين الگو را به عنوان الگويی كه معتبرتر و قابل اعتمادتر است، ارایه دهند.

وي خاطر نشان كرد: در بحث فرهنگ، جزيره‌اي عمل كردن ما را به اهداف نمي‌رساند، پس باید با وحدت در برنامه‌ريزي و البته ميان سازمان‌هاي فرهنگي، به خروجي مورد نظر دست یابیم.

گفتنی است؛ متولی اصلی برگزاری جشنواره بزرگ جوانان مساجد، ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد کشور است و اخبار ستاد خبری دبیرخانه دایمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد بر روی پایگاه اینترنتی
WWW.JAVANANEMASAJED.IRمنتشر می‌شود و علاقه‌مندان و همچنین خبرنگاران رسانه‌های گوناگون می‌توانند با مراجعه به این پایگاه از آخرین اخبار و تحولات مربوطه مطلع شوند.

پایان پیام/

هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات