سوقندي: فرهنگ و هنر مسجد محور باید در رأس قرار گیرد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی بر مسجد محور بودن فرهنگ و هنر و در رأس قرار گرفتن این مهم تأکید کرد.
محمدرضا سوقندی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در آئین اختتامیه جشنواره استانی هنرهای نمایشی ویژه اعضای کانون های فرهنگی، هنری مساجد خراسان شمالی که شب گذشته (29) مهر در مجتمع فرهنگی، هنری شهرستان مانه و سملقان برگزار شد، گفت: ریشه اصلی فرهنگ به مسجد برمی گردد لذا ما باید به احیاء کارکردهای مسجد بیشتر توجه کنیم.

وی با اشاره به مهندسی فرهنگی که بسیار مورد تأکید مقام معظم رهبری است، گفت: این مهندسی باید از مساجد شروع و تقویت شود.

سوقندی با بیان اینکه بزرگترین حوادث تاریخ از مساجد شکل گرفته به مرور مبارزات ملت ایران و پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: مسجد سنگر است؛ روزی سنگر دفاع در برابر هجوم دشمنان به مرزهای خاکی و روزی همچون شرایط کنونی، سنگر دفاع در مقابل تهاجم فرهنگی و هجوم دشمنان به مرزهای فکری است.

وی با بیان اینکه مساجد محلی امن برای ادای فرایض دینی است در عین حال کارکرد مساجد را فراتر از محلی صرف فقط برای نماز و دعای و نیایش بیان کرد و افزود: کارکرد مساجد صدر اسلام باید اکنون احیا شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره به فلسفه تاسیس کانون های فرهنگی، هنری مساجد گفت: راه اندازی کانون ها استفاده از ظرفیت مساجد برای حوزه فرهنگ و هنر و استفاده از تفکر مسجدی و مبتنی بر ولایت، توحید و تقوا برای به صحنه درآوردن ابزار فرهنگ و هنر در جهت کرامت انسانی است.

سوقندی با بیان اینکه فرهنگ و هنر مسجد محور در اولویت برنامه هاست، بر تقویت این حوزه تأکید کرد و افزود: اگر می خواهیم در این حوزه موفق باشیم باید از حالت نیمه فعال به فعال تبدیل شویم.

وی با اشاره به معضل جشنواره زدگی گفت: آنچه در این جشنواره برای ما مهم و اصل است جشنواره نیست بلکه تئاتر و هنر است.

سوقندی با بیان اینکه جشنواره باید همچون پلی برای عبور و رسیدن به نقطه تعالی باشد، اختتامیه هر جشنواره را در حقیقت افتتاح آن حرکت بیان کرد.

گفتنی است، در پایان این مراسم پس از قرائت بیانیه هیئت داوران از برگزیدگان این جشنواره با اهدای هدایا و لوح تقدیر تجلیل شد.


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات