خداوند متعال در قرآن کریم استجابت دعا را ضمانت کرده است

یک فعال قرآنی چهار محال و بختیاری گفت: خداوند متعال در قرآن کریم استجابت دعا را برای کسانی که همواره وی را بخوانند ضمانت کرده است.

به گزارش دبیرخانه جشنواره جوانان،مجیدغلامی ارجنکی،فعال قرآنی چهارمحال وبختیاری بااشاره به آیه 60 سوره مؤمن گفت:خداوندمنّان انسان رابه دعا کردن در همه امور زندگی‌اش فرمان داده است.

مربی کانون فرهنگی‌ هنری گلستان کسانی را که به خدا پناه می‌آورند سعادتمندان واقعی خواندوخاطرنشان کرد:مؤمنان در پناه لطف ورحمت خدااز بلاها رهایی یافته و بی‌نیاز می‌ شوند.

غلامی ارجنکی بااشاره به اینکه توفیق سعادت، رشد و بالندگی انسان در سایه اطاعت خدا تحقق می‌یابدتصریح کرد:برای در امان ماندن از شر شیطان رانده‌شده با تمسک به دعا و تقوا در پرتو سلطنت و قهاریت حق‌تعالی می‌توان خود را از تسلط و چیرگی شیاطین رهانید.

وی افزود: غافل شدن از محاسبه نفس و گرفتار روزمرگی شدن آفت ایمان است و ممکن است انسان به‌تدریج از مسیر اصلی خود دررسیدن به کمال بازماند.

این کارشناس علوم قرآنی در بخش دیگری از سخنانش توجه به دنیای غرورانگیز و فریبنده را باعث ضعف و شکست در امتحان‌های الهی برشمرد و تصریح کرد: طبق آنچه در کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه آمده است انسان باید با همه ذرات وجودی خود به‌سوی خداوند روی آورد.

به گفته این فعال قرآنی تمسک عملی به آیات قرآن کریم لازمه تقرب و شمول محبت حق‌تعالی است چنانچه پروردگار جهانیان در آیات متعددی چون 160 بقره، 396 مائده، 73 احزاب، 108 توبه، 222 بقره،  176 و 31 آل‌عمران، وعده داده است که توبه‌ بندگان را می‌پذیرد و گناهانشان را می‌بخشد و حتی فرموده است توبه‌کاران را دوست دارد و علاوه بر اینکه به‌مقتضای این ضمانت از گناهانشان می‌گذرد، به لطف و مرحمت خویش محبت خود را نیز بر آنان لازم می‌دارد.

غلامی ادامه داد: در برخورد با ناملایمات زندگی باید بر آنچه خدا برایمان خواسته است تسلیم شویم چراکه بازماندن از شناخت قَدَر و مصلحت باری‌تعالی موجب روی آوردن بلایای مختلف و دوری از عاقبت نیک می‌شود.

 وی استفاده از زیبایی و اعجاز آیات نورانی قرآن برای معرفی آن را لازم و کافی دانست و گفت: تشویق متربیان به شنیدن آهنگ دلنشین آیات قرآن کریم همراه با تدبر در معانی، خود بهترین تبلیغ برای ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه است که می‌توان گفت این روش سرآغاز درک عظمت و اعجاز کتاب‌الله است.

مربی کانون فرهنگی هنری گلستان در ادامه بحث چگونگی گسترش فرهنگ غنی قرآن با استفاده از اعجاز خود آن بیان داشت: قرآن کریم گواه بر کتاب‌های آسمانی پیشین است و از هر حدیث و گفتاری بالاتر بوده و حق‌تعالی در آن نوری قرار داده است که در پرتو پیروی اهل بصیرت انسان از تاریکی‌های جهل و گمراهی به‌روشنی راه صحیح هدایت رهنمون شده و به مقام قرب الهی می‌رسد.

غلامی در تشبیه کسانی که در نیمه‌های شب و اوقاتی از روز به تلاوت و تدبر در آیات قرآن مشغول‌اند گفت:این افراد به برکت معجزه کتاب خدا دارای سیمایی زیبا هستند و به برکت طهارت قرآن از هرگونه پلیدی پاک‌شده و دل‌هایشان به نور الهی روشن می‌شود.

وی با ابراز نگرانی از بی‌توجهی برخی فعالان و مربیان قرآنی کشوربه گسترش فرهنگ غنی قرآن کریم در بین افراد نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی تصریح کرد:متأسفانه نتوانسته‌ایم در رقابت با برخی جذابیت‌های انحرافی و پوچی که دشمنان برای جوانان و نوجوانان کشورهای مسلمان طراحی می‌کنند آن‌گونه که شایسته است از مفاهیم والای قرآنی بهره بریم.

این فعال قرآنی در بخش پایانی سخنانش گفت: پژوهشگران و جوانان علاقه‌مند به معارف کتاب آسمانی قرآن باید با ذهن خلاق خود همگام با پیشرفت‌های وسایل ارتباطی و ابزارهای جدید اطلاع‌رسانی و شبکه‌های اجتماعی،حضور پررنگ خود را نشان دهندوباانتقال به‌روز مفاهیم قرآنی،موجبات سعادت خود و جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان را فراهم آورند.

 

پایان پیام/


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات