حافظ برتر جشنواره قرآنی مدهامّتان: حافظ قرآن باید متخلق به اخلاق قرآنی، متدبر در قرآن و عامل به دستورات آن باشد

حافظ برتر یازدهمین جشنواره قرآنی مدهامّتان گفت: حافظ قرآن باید متخلق به اخلاق قرآنی، متدبر در قرآن و عامل به دستورات آن باشد.


کمیته اطلاع رسانی دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی و هنری جوانان مساجد کشور به نقل از خبرگزاری شبستان:«سید مهدی بنی هاشمی» جوان 22 ساله راوندی است که در یازدهمین دوره جشنواره مدهامتان در 27 آذرماه جاری موفق به کسب رتبه دوم کشوری در رشته حفظ قرآن کریم شد.

 
به منظور آشنایی بیشتر با این حافظ کل قرآن کریم دقایقی را با وی به گفـت‌وگو نشستیم.

 
لطفا خودتان را معرفي کنید؟

سیدمهدی بنی هاشمی هستم 22ساله از شهر راوند کاشان

از چه زمانی به طور تخصصی روی موضوع حفظ قرآن کریم کار کردید و روند فعالیت شما به چه شکل بود؟

از سال 89 در موسسه حافظان وحی (جامعه القرآن قدیم)کاشان مشغول به حفظ قرآن شدم و تقریبا در یک سال و نیم کل قرآن را حفظ کردم و در حین حفظ قرآن در زمینه مفاهیم تجوید و صوت و لحن قرآن در حد مطلوبی کار کردم.

 

هدف شما از شرکت در مسابقات قرآنی چه بود؟

برگزاری مسابقات برای حافظان زمینه خوبی را برای مرور بیشتر محفوظات و آمادگی مستمر در عرصه حفظ قرآن فراهم می کند. علاوه بر این، مسابقات قرآن محیطی برای کسب تجربه بیشتر، آشنایی با دیگر حافظان، پیدا کردن دوستان قرآنی، انتقال تجربیات و ارزیابی خود نسبت به دیگر متسابقین است.

 

شاخص ترین رتبه هایی که تاکنون کسب کرده اید را بیان نمایید؟

رتبه نخست مسابقات دانش آموزان کشور در قزوین، دو رتبه نخست استانی مسابقات قرآن اوقاف در رشته حفظ بیست جزء، رتبه شایسته تقدیر امسال اوقاف در رشته حفظ بیست جزء، رتبه اول مسابقات دانشجویی رشته حفظ بیست جزء و رتبه دوم رشته حفظ کل  جشنواره کشوری مدهامتان از جمله عناوین کسب شده بوده است.

 

مشوق اصلی شما در انس و گرایش به سمت حفظ قرآن چه چیز یا چه کسی بود؟

با توجه به اينكه در يك خانواده مذهبي زندگي مي‌كردم، به علت حضور در جلسات قرآنی انگیزه زیادی برای انس با قرآن یافتم و  به تدریج با تشویق های پدر و مادرم و استادم آقای شاهی به حفظ قرآن کریم روی آوردم.

 

انگیزه شما از حفظ قرآن چه بود؟

قرآن کتاب هدایت و رستگاری است، به همین دلیل به ذهن بنده رسید که برای اینکه بهتر  قرآن کریم را درک کنم و مفاهیم آن را بفهمم و در مواقع نیاز از آن استفاده کنم، آن را در قلب و سینه خود محفوظ داشته باشم. به مرور زمان متوجه شدم برکات حفظ قرآن بیش از آن چیزی است که من به آن می‌اندیشم، زیرا برای هر کاری آیه متناسب با آن در ذهن تداعی می‌شود و راه را برای انتخاب بهتر برای انسان فراهم می کند.

 

حفظ قرآن چه تاثیری در زندگی شخصی و روحیات و خلق و خوی شما داشته؟

به طور کلی روند زندگی بنده بعد از حفظ قرآن تغییر کرد و نگاهم متفاوت شد و به طور کلی حفظ قرآن در تمامی زوایای زندگی من تاثیر بسیار مطلوبی گذاشت.

 

مهمترين وي‍ژگي يك حافظ  قرآن از نظر شما چيست؟

مهمترین ویژگی حافظ قرآن این است که متخلق به اخلاق قرآنی،  متدبر در قرآن و عامل دستورات قرآن باشد.

 

سطح مسابقات مدهامتان را چگونه دیدید؟ نقاط ضعف و قوت مسابقات چه بود؟

سطح مسابقات واقعا در حد مطلوب و بالایی بود بویژه در رشته حفظ کل و قرائت تحقیق، به طوری که بسیاری از افرادی که در مسابقات کشوری اوقاف حضور چند ساله دارند در این مسابقات نیز حضور داشتند. نزدیکی به مسجد جمکران و زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها بود که باعث شد فضای معنوی مضاعفی به مسابقات قرآنی حاکم باشد.

 تدوین آیین نامه کامل و واضح تر و  نظم بهتر در برگزاری آزمون های کتبی می تواند سطح این مسابقات را مطلوب تر از گذشته کند.

 

برای ارتقای سطح مسابقات رقابتی قرآنی در کشور و مسابقات مدهامتان چه پیشنهادهایی دارید؟

برگزاری کارگاه های آموزشی مطلوب با حضور اساتید کشوری در این گونه مسابقات می تواند هم سطح کیفی مسابقات را بالاتر ببرد و هم سبب استفاده بیشتر شرکت کنندگان از فرصت حضور در کنار هم شود.

 

چه توصيه اي براي خانواده هایی دارید که علاقه مند به تربیت قرآنی فرزندانشان هستند؟

توصیه اکید بنده به خانواده ها این است که اگر فرزندشان مشغول به حفظ قرآن می شود حتما به مفاهیم قرآن در کنار حفظ بپردازند تا فرزندشان در آینده عامل به قرآن هم باشد.

از مهمترین عوامل ترغیب نوجوانان به سمت حفظ قرآن خانواده است. همچنین مراوده با دوستان قرآنی در ترغیب نوجوان به گرایش به این سمت بسیار موثر است و با مانوس کردن نوجوان با مسجد و فعالیت در کانون مسجد میتوان رفقای قرآنی پیدا کند که این قطعا می تواند موثر باشد و از اهداف مسابقات مدهامتان است.

علاقه مندان به حفظ قرآن حتما زیر نظر استاد مجرب شروع کنند تا ان شاءالله حفظ مطلوبی داشته باشند و طبق برنامه و به صورت مستمر حفظ را به پیش ببرند تا دل زدگی در خلال حفظ قرآن ایجاد نشود. بسیار ی از افرادی که زیر نظر استاد خوب کار نکردند یا خودشان بدون اطلاعات کافی شروع به حفظ کردند، پس از مقداری حفظ از حفظ قرآن زده  شدند و آن را رها کردند. بعد از حفظ برنامه مرور منظم داشته باشند تا آمادگی محفوظات روز به روز بهتر و همیشگی باشد.

 
سخن پایانی

از پدر و مادرم و از استادم رضا مقدم، مصطفی اصفهانیان و اساتید مؤسسه حافظان وحی که نقش بسیار مهمی در تشویق ینده به حفظ بهتر حفظ کردن قرآن داشتند  تشکر کی کنم.  ان شاءالله بتوانم در آینده بیشتر و بهتر در عرصه های مختلف قرآنی افتخار آفرینی کنم و یکی از  اهدافم این است که به یاری خدا و قرآن و ائمه نماینده قرآنی خوبی برای  اسلام و تشیع و  کشور عزیزم باشم.

هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات