طاهریان در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد اعمال تغییرات در شیوه اجرا و محتوای جشنواره «مدهامّتان»

معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با بیان اینکه جشنواره مدهامّتان در سال آتی با تغییراتی همراه است،‌ گفت: شاید سال آینده رشته‌های جدیدی به این جشنواره اضافه و رشته‌هایی را از آن حذف کنیم.
کمیته اطلاع رسانی دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد کشور : مرتضی طاهریان معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، بااشاره به استفاده از ظرفیت‌های تخصصی نهادها و مؤسسات قرآنی برای تقویت فعالیت‌های قرآنی مساجد و توسعه معارف قرآنی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری موجود در ستاد عالی کانون‌های مساجد، گفت: برای عملیاتی شدن این موضوع، جلسات مشترکی با معاونت قرآن و عنرت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان دارالقرآن الکریم و مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: تلاش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بر این است تا در حوزه‌هایی ورود پیدا کند که اولاً در حوزه مأموریتش باشد و ثانیاً سایر نهادها و دستگاه‌های قرآنی کمتر به آن ورود داشته‌اند.

معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد عنوان کرد: برای موفقیت بیش از پیش در عرصه‌های فرهنگی و هنری باید تلاش کنیم از موازی‌کاری‌های غیر ضروری  پرهیز کنیم؛ چرا که محدودیت منابع و امکانات و نیز ضرورت هم‌افزایی‌ها ایجاب می‌کند بیش از پیش با دستگاه‌ها و متولیان حوزه‌های دینی ارتباط داشته باشیم.

وی تصریح کرد: امسال در روند برگزاری دوازدهمین جشنواره مدهامّتان (شامل قبل، حین و بعد از مرحله کشوری) یک کارگروه ارزیابی جشنواره را تشکیل دادیم که منجر به تهیه یک فرم ارزیابی برای دریافت و  تجمیع اطلاعات شد.

طاهریان با بیان اینکه جشنواره مدهامتان در سال آتی با تغییراتی در نحوه اجرا و محتوا همراه است،‌ عنوان کرد: یک فضای رقابتی قرآنی را در دستورکار خودمان قرار داده‌ایم تا طی آن بتوانیم کاربرد و کارکرد بیشتری از فعالیت‌های فرهنگی را در قالب‌های مختلف داشته باشیم و شاید نیاز باشد که رشته‌های جدیدی را به این مسابقات اضافه کنیم و بعضاً بعدها یک رشته‌هایی را حذف کنیم و در شکل و نحوه اجرا، تصمیماتی گرفته شود.

وی ابراز داشت: همچنین در مسابقات مدهامّتان، ورود جدی در حوزه مفاهیم قرآن و بهره‌گیری از ابزارهای فرهنگی و هنری خواهیم داشت که چگونگی و شیوه آن در جلسات کارشناسی مورد بحث قرار خواهد گرفت و امیدواریم تا قبل از سال جاری به جمع‌بندی نهایی برسیم.

معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با تأکید بر اینکه یکی از نقاط قوت مسابقات مدهامتان حضور داوران بین‌المللی و برجسته است،‌ ابراز داشت: یک دسته از شخصیت‌هایی که در این پژوهش از نظراتشان بهره‌مند شدیم گروه اساتید شاخص قرآنی بودند چرا که در این سال‌ها همواره  همراه جشنواره بودند و شناخت کافی نسبت به ستاد عالی کانون‌های مساجد و ظرفیت‌های قرآنی آن دارند.

وی ادامه داد: بخش دوم، حوزه مخاطبان یا همان منتخبان و شرکت‌کنندگان بودند که شرکت‌کنندگان سال جاری هم در این گردونه قرار گرفتند و این فرم ارزیابی برای دریافت نظرات آنها نیز توزیع شد. همچنین گروه بعدی که نظراتشان مورد توجه قرار خواهد گرفت، دستگاه‌های شاخص قرآنی و به عبارتی مجموعه‌های بالادستی هستند که به عنوان راهبران فعالیت‌های قرآنی کلان کشور می‌توانند نقش مؤثری در بهبود روند این مسابقات داشته باشند مانند ستاد عالی مسابقات کشور، شورای عالی قرآن، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

طاهریان گفت: بخش دیگری از جامعه هدف ما در حوزه مدیران کانون‌های مساجد است که طی سال‌ها خودشان به عنوان برنامه‌ریز و برگزارکننده بودند. همانند معاونین و مدیران حوزه ستادی کانون‌های مساجد و گروه پنجم هم مسئولان و کارشناسان دبیرخانه‌های استانی هستند که برگزاری مراحل استانی و بعضاً شهرستانی به عهده این عزیزان بوده است.

هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات