پیام آیت الله نوری همدانی(مدظله العالی) به همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد(ع)»

خبرگزاری شبستان: نخستین همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد(ع)» با قرائت پیام آیت الله نوری همدانی آغاز بکار کرد.

کمیته اطلاع رسانی دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد کشور: به گزارش خبرگزاری شبستان از بجنورد؛ در متن پیام آیت الله حسین نوری همدانی، از مراجع عظام تقلید به همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد(ع)» که صبح امروز هفدهم اردیبهشت در قالب کارگاه های نقد و بررسی مقالات در بجنورد آغاز شد، آمده است:


با سلام و تحیت به آن مجمع محترم که به مناسبت همایش اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی حضرت امام سجاد علیه السلام گردهم آمدند.


آنچه موجب افتخار شیعیان و مسلمانان می باشد این است که متصل به منبع وحی و رسول اکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت می باشد و در فرهنگ تشیع هیچگونه بن بستی وجود ندارد و تمام مراحل زندگی بشر در آن پیش‌بینی شده است.


و هر انسانی با هر نوع عقیده و مذهبی وقتی به این فرهنگ مراجعه می‌کند گمشده خود را می یابد و از سرچشمه زلال معارف اهل بیت علیهم السلام بهره‌مند می‌شود و حضرات معصومین علیهم السلام در تمامی ابعاد زندگی انسان اعم از اخلاق، سیاست، فرهنگ و اقتصاد برنامه ارائه کرده اند و چراغ روشنی را در مقابل همه بشریت قرار داده اند.


موضوع اقتصاد و فرهنگ، دو اصل اساسی در جامعه است و جامعه ای قابل پیشرفت می باشد که این دو موضوع را مهم بشمارد که در سالهای اخیر معمولاً شعار سال اقتصادی بوده است و مشخصاً یک سال به نام اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شد اما می‌توان گفت به معنای حقیقی به آن توجه نشد و عمده آن به همایش و جلسات ختم گردید و کار عملی در این باره بسیار کم رنگ بود؛ در همین‌جا باید عرض کنم مسئولان همت بگمارند و موضوع اقتصاد را که عامل رنج بسیاری از مردم شده است را علاج نمایند و سطح خدمتگزاری و وضعیت اقتصاد و معیشت مردم را به شأن یک ملت فداکار و یک نظام اسلامی برسانند.


و اما موضوع فرهنگ که تمام هجمه دشمن از این مسیر صورت گرفته و استکبار با هدف قرار دادن فرهنگ، اصل هویت دینی و انقلابی ما را نشانه رفته است و این برنامه‌ریزی شاید تا نتیجه مطلوب آنان سال‌ها طول بکشد ولی غفلت از این موضوع خسارت جبران‌ناپذیری را دارد لذا با القاء شبهات از طریق ماهواره ها و تأسیس شبکه های مختلف اجتماعی و فضای مجازی مشغول به کار هستند و همانطور که بارها تذکر داده‌ایم بعضی از شبکه‌های اجتماعی هدایت شده از خارج کشور مأموریت هجمه فرهنگی دارد و بر این اساس است که بومی سازی آن مورد تأکید است؛ در عین حال معتقد هستیم از این فضای مجازی می‌توان حداکثر بهره را برای پیشرفت علمی و فرهنگی حاصل کرد.


وجود مقدس امام سجاد علیه السلام در دوران سی و چند سال امامت خود توجه به فرهنگ را در اصل کار قرار دادند که نتیجه آن دانشگاه بزرگ امام باقر و امام صادق علیهم السلام بوده است.

 

رساله حقوق حضرت علی بن الحسین علیه السلام و صحیفه سجادیه مجموعه ای از مسائل فرهنگی و سیاسی و اقتصادی می باشد که اگر به آن توجه شود و به صحنه زندگی مردم وارد شود می‌تواند تحول عظیمی ایجاد کند.

 


مرحوم علامه امینی، صاحب کتاب شریف الغدیر برای اینجانب نقل فرمودند که به مدت ۱۰ شب در مسجد شام سوریه منبر می‌رفتم که علاوه بر شیعیان، اهل سنت نیز حضور داشتند در یکی از جلسات عالمی از علمای اهل سنت از مرحوم علامه پرسید که آقای امینی هر کدام از ائمه شما به واسطه عملی شناخته می شوند، می توانید بگویید که علی بن الحسین را چگونه باید شناخت علامه امینی فرمودند من به ایشان صحیفه‌سجادیه را هدیه کردم مدتی بعد برای من نامه نوشت و به نجف محل سکونت من ارسال کرد که آقای امینی نه تنها امام سجاد را بلکه تمام امامان را از این کتاب صحیفه شناختم.


جامعیت دوران حیات این امام که ثمره آن رساله حقوق و ادعیه و صحیفه سجادیه است مشعلی فروزان برای موضوعات اجتماعی و فرهنگی می‌باشد.

 

در پایان لازم می دانم از همه شخصیت‌های حاضر در این جلسه با معنویت و برگزار کنندگان آن خصوصاً نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه بجنورد جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای یعقوبی تشکر نمایم.


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات