معاون فرهنگی، هنری و آموزش ستاد عالی:فعالان فرهنگی بایدها و نبایدهای «اقتصاد مقاومتی» و «مقاوم سازی فرهنگی» را در دستور کار قرار دهند

خبرگزاری شبستان: معاون فرهنگی، هنری و آموزش ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور تأکید کرد: باید فعالان حوزه فرهنگ و هنر در وهله اول بایدها و نبایدهای عرصه اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی را در دستور کار قرار دهند.

کمیته اطلاع رسانی دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد کشور: مرتضی طاهریان، معاون فرهنگی، هنری و آموزش ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با محوریت «همایش ملی اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد علیه السلام» با بیان اینکه پرداختن به موضوع ائمه اطهار علیهم السلام در حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری ستادعالی از اولویت های اجرایی است، افزود: با توجه به اینکه از بعضی حضرات معصومین محتواهای زیادی در دسترس نیست اما باید از همان حداقل ها هم به نحو مطلوب بهره برد.

 

وی با ذکر این مطلب که در این میان از امام سجاد علیه السلام مطالب و مجموعه محتواهای غنی همچون صحیفه سجادیه و رساله حقوق برای ما به یادگار مانده است، اظهارداشت: کتابی همچون صحیفه سجادیه به قدری سرشار از معارف الهی است که اگر همه مجموعه های فرهنگی و هنری به آن مراجعه کنند قطعا می توانند در بخش های مرتبط، برای خود برنامه تعریف کنند.

 

طاهریان با بیان اینکه تدبیر دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی در برگزاری «همایش ملی اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد علیه السلام» ستودنی و قابل تقدیر است، بیان کرد: با توجه به اینکه موضوعات همایش، منطبق بر ماموریت های فرهنگی و هنری ستادعالی است، به نظر می رسد با توجه به گستردگی موضوع اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی می توان برای سال های آتی این موضوع را در سبک زندگی سایر ائمه معصومین علیهم السلام دنبال کرد.

 

وی با اشاره به دیدارهای اخیر مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان در جمع شرکت‌کنندگان سی‌و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم و همچنین جمعی از کارگران که به موضوع تمرکز دشمن در عرصه اقتصادی و فرهنگی اشاره داشتند، اظهارداشت: باید به دست اندرکاران برگزاری این همایش به دلیل انتخاب هنرمندانه نام همایش تبریک گفت چرا که موضوعات آن دقیقا ناظر بر فرمایشات مقام معظم رهبری است به گونه ای که اقتصاد مقاومتی ناظر بر موضوع جنگ اقتصادی دشمن و مقاوم سازی فرهنگی ناظر بر موضوع جنگ فرهنگی دشمن است.
 
 
طاهریان با بیان اینکه این همایش فرصتی را برای محققان و پژوهشگران در سطوح مختلف علمی فراهم کرد تا بتوانند برداشت های خود از این موضوع مهم را استخراج کنند، افزود: پیام این همایش قطعا این است که اگر می خواهیم در این عرصه پیروز میدان باشیم باید هم در مقام بیان و هم عمل از سیره بزرگان دین و ائمه اطهار علیهم السلام پیروی کرده و الگو بگیریم.
 
  
معاون فرهنگی هنری و آموزش ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در پاسخ به این سوال که جامعه فرهنگی و هنری تا چه میزان می‌تواند در تحقق سبک زندگی اسلامی تأثیرگذار باشد، بیان کرد: گاهی رسالت فعالان حوزه فرهنگ و هنر، فرهنگ سازی به وسیله تولید محتوا با بهره گیری از ابزار هنر است ولی در این بخش ضرورت دارد فعالان حوزه فرهنگ و هنر در وهله اول بایدها و نبایدهای عرصه اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی را در دستور کار قرار دهند.

 

وی با بیان اینکه زمانی می توانیم دیگران را به امر مهمی دعوت کنیم که خود عامل به آن امر مهم باشیم، اظهارداشت: وقتی رهبر معظم انقلاب بحث حمایت از کالای ایرانی را مطرح می‌کنند همه می‌دانیم که در قدم اول، ایشان خود مقید به این موضوع هستند لذا تأثیرگذاری زمانی به نتیجه می رسد که قشر اثرگذار ابتدا خود عامل به عمل باشند.

 

طاهریان با بیان اینکه به طور مثال مسجد یکی از مؤلفه های تاثیرگذار در تبیین مباحث دینی و اسلامی و همچنین تعالیم الهی است، گفت: مسجد می‌تواند با تبلیغ کالاهای ایرانی و تبیین منافع ملی، مردم را به خرید محصولات ایرانی ترغیب کند.

 

وی، تریبون و منبر مسجد را محلی مناسب برای تبیین موضوع اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی ذکر کرد که مسجد می تواند با شناسایی افراد تولید کننده و معرفی آن به جامعه، نقش مهمی در حمایت از کالای ایرانی ایفا کند.

 

گفتنی است؛ آئین اختتامیه نخستین همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد (ع)» هفدهم اردیبهشت ماه سال جاری در محل سالن گلشن بجنورد و با معرفی آثار برتر بخش مقالات و اینفوگرافی برگزار می شود.


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات