پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی) به همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد(ع)»

خبرگزاری شبستان: آئین اختتامیه نخستین همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد(ع)» با قرائت پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی همراه شد.

کمیته اطلاع رسانی دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد کشور:به گزارش خبرگزاری شبستان از بجنورد؛ در متن پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی، از مراجع عظام تقلید به این همایش آمده است: قبل از هر چیز اعیاد ماه شعبان را به همه شما عزیزان تبریک عرض می کنم و تشکیل این همایش را نیز به همه دست اندرکاران و شما شرکت کنندگان محترم تبریک می گویم.

 

بی‌شک سعادت و پیروزی مادی و معنوی جوامع بشری بدون اقتصاد غنی و سالم ممکن نیست، همانگونه که ریشه مهم نابسامانی های یک جامعه را نیز باید در مسائل اقتصادی آن جستجو کرد.

 

نظام اقتصادی اسلام مجموعه ای از رفتارها و روابط اقتصادی است که هم اصول راهبردی آن برگرفته از کتاب و سنت است و هم مبانی فکری و اخلاقی و اهداف آن آسمانی و الهی است که از جمله راهبردهای مهم در آن، مسئله اقتصاد مقاومتی است؛ لذا می‌بینیم راهکارهای تحقق آن در منابع اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

منابع اسلامی موضوعات و مصادیق مختلف اقتصاد مقاومتی از قبیل قناعت، زهد، پرهیز از اسراف و تبذیر، تولید و خودکفایی را مورد توجه قرار داده و بیان نموده و برنامه‌های اسلام در تحقق این موضوع کاملا کاربردی و عینی است.

 

شکی نیست که دشمنان برای اینکه در مسائل اقتصادی، ما را به زانو در بیاورند توطئه‌های مختلفی را چیده اند، برای نمونه تحریم و انحصار طلبی که باید به جنگ با آنها رفت و در برابر آنها ایستادگی کرد، از این جهت باید از همه امکانات برای تحقق اقتصادی مقاومتی بهره گرفت.

 

در این زمینه بازشناسی راهکارهای تقویت اقتصاد، اصلی راهبردی و نیازمند تلاشی همگانی است. اینچنین است که ضرورت بهره‌گیری از مصادیق ملموس تعلیمات روایات اسلامی و مسائل عینی و مصداقی اقتصاد مقاومتی در سیره ائمه معصومین علیهم السلام به ویژه سیره امام سجاد علیه السلام باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که در صورت تحقق این مهم، مردم به خودآگاهی دست خواهند یافت و جامعه در شرایط سخت و بحرانی، زندگی قابل قبول خواهند داشت.

 

در این زمینه امام سجاد علیه السلام در ضمن نیایش های خود می فرماید:« و خلق لهم النهار مبصرا لیبتغوا فیه من فضله و لیتسببوا الی رزقه و یصرحو فی ارضه طلبا لما فیه نیل العاجل من دنیاهم و درک الاجل فی اخراهم بکل ذلک یصلح شأنهم» و خداوند روز را بینایی بخش قرارداد تا در آن به جستجوی فضل حق خیزند و به اسباب رزق و روزی او دست یابند و در زمین او در پی سود ناپایدار دنیا و ادراک نفع همیشگی آن جهان به راه افتد و بر اثر همه این امور (کار و تلاش و رفتن به دنبال رزق و روزی) خداوند کار ایشان را به سامان می آورد.

 

یکی دیگر از این اصول تقویت پایه‌های اقتصاد جامعه اسلامی و مجد و عظمت و سربلندی آن و نفی هرگونه وابستگی به دیگران و دریوزگی از آنان است در این زمینه امام سجاد علیه السلام در فرازی دیگر فرمودند:«تقاضا نزد مردم بردن، خواری در زندگی است و نابود کننده حیا و سبک کننده و شخصیت انسان و فقری است که  آدمی آن را برای خود فراهم می‌سازد.

 

اسلام می‌گوید: مالکیت نه برای فرد است نه برای اجتماع، بلکه در واقع برای خداست و انسان ها وکیل و نماینده اویند و به همین دلیل اسلام در چگونگی مصرف، قیود و شروطی ذکر کرده که اقتصاد اسلامی را به عنوان یک مکتب مشخص در برابر مکاتب دیگر قرار می‌دهد و اینگونه است که امام سجاد در فرازی می فرماید: «مرا از اسراف بازدار و روزی ام را از تلف شدن حفظ کن.»

 

به یقین تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو ارتقاء مولفه‌های فرهنگی است، لذا با فرهنگ مادی غرب نمی‌توان اقتصاد اسلامی را زنده کرد بلکه باید از طریق تبلیغ وارد شد تا به نتیجه مطلوب نایل شویم. به تعبیر دیگر نمی‌توان هم فرهنگ بیگانگان را پذیرفت و هم توقع اجرای کامل برنامه های اقتصادی مقاومتی را داشت.

 

لذا اندیشمندان و تصمیم‌گیران می‌بایست با تبیین سبک زندگی اسلامی و فراهم کردن بستر مناسب برای اشاعه آن بین آحاد مردم در راه تحقق یک تمدن اسلامی فراگیر قدم بردارند و انجام وظیفه کنند.

 

بار دیگر لازم می‌دانم از همه شما عزیزان به خصوص دست‌اندرکاران و پژوهشگرانی که برای تشکیل و برپا شدن این همایش تلاش کرده اند، تشکر کنم و از درگاه خداوند مزید توفیقاتشان را مسئلت دارم.


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات