برگزاری پنجمین جایزه بین‌المللی اربعین / هشت سوگواره شعر آیینی در مواکب ایران و عراق برگزار می شود

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری پنجمین جایزه بین المللی اربعین از برگزاری هشت سوگواره شعر آیینی با حضور شعرای ایرانی و عراقی در مواکب دو کشور خبر داد.
به گزارش به گزارش کمیته اطلاع رسانی دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مسجد به نقل از خبرگزاری شبستان از خوزستان، سعید اوحدی در نشست خبری ستاد مردمی اربعین با حضور حجت الاسلام ارزانی گفت: هشت سوگواره شعر آیینی در هشت موکب در طول مسیر راهپیمایی اربعین و با حضور شعرای عرب ایرانی و عراقی برگزار می شود به نحوی که  شاعران عراقی و ایرانی در این موکب‌ها حضور پیدا می‌کنند و به شعر خوانی خواهند پرداخت.

اوحدی همچنین از برگزاری نمایشگاه عکس و یادگارهایی از شهدای مدافع حرم خبر داد و اذعان داشت: نمایشگاه های مختلف عکس و یادگارهایی از شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی خواهیم داشت؛ همچنین در روز اربعین یا بعد اربعین یادواره شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی با رویکرد بزرگداشت شهدای محور مقاومت مثل شهید عماد مغنیه، شهید حاج رضوان، شهید فتحی شقاقی و دیگر شهدای شاخص ایران و عراق در سالن سیدالشهدای عتبه حسینی در کربلا برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد:  امسال پنجمن جایزه بین‌المللی اربعین با همکاری سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران، ستاد عالی کانون های مساجد و سازمان فرهنگ و ارتباطات برگزار می‌شود و همه هنرمندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جایزه جهانی اربعین ارسال کنند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تصریح کرد: در راستای این جایزه بین المللی علاوه بر معرفی آثار برتر، نمایشگاهی از آثار برتر برگزار و همچنین آثار منتخب به چاپ خواهد رسید و در سازه های فرهنگی شهرها هم از آنها بهره خواهیم برد .

وی در ادامه از فعالیت قرارگاه فرهنگی هنری مردمی اربعین برای اولین سال خبر داد و گفت: این قرارگاه با مشارکت و پشتیبانی ستاد عالی کانون‌های مساجد تشکیل شده که دارای  یک مرکز مطالعات اربعین با فعالیت ۵۰ نفر از اساتید کشور است که در مسیر نجف تا کربلا و مرزها، آسیب‌شناسی حرکت اربعین حسینی را مدنظر دارند.

اوحدی خاطر نشان کرد: همچنین بحث جدی به عنوان آینده ‌پژوهی اربعین با حضور بسیاری از فرهیختگان آیینی کشور از جمله دکتر مصطفی زمانی، دکتر خسروپناه، دکتر قاسمی و ... در حال شکل گیری است که امیدواریم با خروجی خوب آن بعد از اربعین شاهد اتفاقات خوب ساختارمندی برای بارور کردن حرکت اربعین سال بعد باشیم.


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات