یحیی‌زاده:برگزاری جشنواره جوانان مساجد بر میزان جذب جوانان به مساجد موثر است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشور، مساجد بیشتر به دنبال جذب مخاطبان و نسل‌های جدید می‌روند و بدین ترتیب، اسلام و این انقلاب برای مملکت پایدار می‌ماند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال یحیی‌زاده در گفتگو با ستاد خبری دبیرخانه دایمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشور درباره فرهنگ دینی و اسلامی تاکید کرد: خیلی‌ها نام جوی را که در جامعه نسبت به مسایل ارزشی و اساسی وجود دارد فرهنگ گذاشته‌اند؛ اما فرهنگ دینی ما یعنی تمام آن اصول و مبانی فرهنگی با لحاظ احکام و مبانی دینی.

وی ادامه داد: در مورد فرهنگ دینی همین بس که پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند «مبعوث شدن من و پیامبری من برای این بوده است که اخلاق را ارتقا دهم و تکمیل کنم» و در واقع این سخن نشان می‌دهد بعثت پیامبر(ص) در راستای احیا، تکمیل و اتمام ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی بوده است.

یحیی‌زاده تصریح کرد: بنابراین ما می‌توانیم بگوییم دین، مکتب و مذهب ما از همه جهات فرهنگی است و اگر به معنای خاص فرهنگ توجه کنیم و آن ملاکمان باشد، آن فرهنگ تا هنگامی که خطوط قرمز دین ما را پایمال نکند، فرهنگ دینی محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر جایگاه مساجد در فرهنگ دینی و نقش آن در ارتقا سطح فرهنگ دینی کشور گفت: مساجد در صدر اسلام پایگاه بزرگی بودند که از آن برای عبادت، سیاست، بسیج افراد برای جهاد در راه خدا و رسیدگی به امور مردم استفاده می‌شد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در واقع مسجد محلی بود برای ارتباط با خالق هستی و پیوند میان مردم؛ به همین دلیل دشمنان مسجد را جایگاه اصلی‌اش دور کردند که البته با پیروزی انقلاب اسلامی، مسجد دوباره به جایگاه اصلی خودش بازگشت.

وی تاکید کرد: ما در این سی و چند سال یعد از انقلاب در واقع شاهد این بودیم که مسجد پایگاهی بوده است علیه دشمنان بشریت و صحنه‌ای بوده است برای عبادت، کمک به محرومان و همچین مکانی برای بسیج نیروهای رزمنده برای جهاد.

یحیی‌زاده با اشاره به ضرورت حضور مساجد در بحث‌های فرهنگی جامعه ادامه داد: اگر مساجد در بحث‌های فرهنگی جامعه اسلامی حضور نداشته باشد در واقع می‌توانیم بگوییم که بخش مهمی از مکتب ما اجرایی و عملیاتی نشده است؛ زیرا در مکتب ما مسجد دارای جایگاهی است که عمده‌ترین مباحث و مبادی فرهنگی از آنجا سرچشمه می‌گیرد.

وی اضافه کرد: اگر مسجد این حالت، هویت و ویژگی را نداشته باشد، در واقع آن بخش از فرهنگ را که اسلام نسبت به آن سفارش کرده، اجرایی نشده است.

نماینده مردم تفت و میبد در خانه ملت با اشاره به برگزاری هفتمین دوره جشنواره بزرگ جوانان مسجاد کشور و تاثیر برگزاری این جشنواره‌ها در ارتقا سطح آگاهی جوانان گفت: مسجد اگر فقط محل عبادت معمران، پیران و کهنسالان باشد با هویت اصلی‌اش فاصله می‌گیرد، زیرا ممکن است در پیری و کهنسالی همه عابد و زاهد شوند.

وی ادامه داد: مسجد محلی است که قبل از اینکه محل عبادت کهنسالان و پیران باشد، محل حضور جوانان، نوجوانان و نسل جدید برای آشنایی با معارف دینی است که برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند بسیار بر میزان حضور جوانان در مساجد موثر باشد.

یحیی‌زاده تاکید کرد: با برگزاری این جشنواره‌ها، مساجد با یکدیگر در زمینه جلب و جذب بیشتر جوانان رایزنی و هم‌فکری می‌کنند و بیشتر به دنبال مخاطبان و نسل‌های جدید می‌روند تا این انقلاب و اسلام برای این مملکت پایدار بماند.

وی گفت: قطعا باید در برگزاری این جشنواره‌ها به همکاری همه دستگاه‌های کشور برای ترویج و اشاعه فرهنگ دقیق و حقیقی مسجد در بین جوانان توجه شود.

عضو کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر نقش کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد کشور در ارتقا سطح فرهنگ جامعه و به‌ویژه جوانان، یادآور شد: متاسفانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به دلیل کمبود اعتبارات مالی و بودجه‌ای، هنوز آن نقشی را که باید داشته باشند نتوانسته‌اند به درستی ایفا کنند.

وی اظهار داشت: درست است تعداد کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد کشور در دولت نهم و دهم دو برابر شده است، ولی بازهم تعداد کانون‌ها نسبت به 80 هزار مسجد در کشور کم است.

یحیی‌زاده خاطرنشان کرد: در گذشته برای تهیه کتاب و کارهای فرهنگی و مسایلی از این قبیل به هر یک از کانون‌ها حدود یکصد هزار تومان کمک مالی صورت می‌گرفت، اما در طول دو سه سال اخیر این مبلغ چند برابر شده است، ولی این مبلغ هنوز هم به نسبت فعالیتی که در مسجد صورت می‌گیرد، بسیار کم است.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش بودجه کانون‌ها تاکید کرد: بهتر است دولت در این زمینه قدم بردارد و مجلس نیز همکاری لازم را با دولت برای تصویب و افزایش بودجه کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش بودجه کانون‌های مساجد یعنی گسترش فعالیت‌های فرهنگی آنها در کشور که نتیجه آن افزایش تعداد جوانان مسجدی است.

وی گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در صدد است که در بودجه سال 91 اعتبارت این کانون‌ها را افزایش دهد و امیدواریم بودجه به گونه‌ای تنظیم شود که قدرت مانور کمیسیون فرهنگی در این زمینه زیاد باشد و ما کار موثری را با افزایش بودجه برای جوانان انجام دهیم.

گفتنی است؛ متولی اصلی برگزاری هفتمین جشنواره بزرگ جوانان مساجد، ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور است و اخبار تولیدی ستاد خبری دبیرخانه دایمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد بر روی پایگاه اینترنتی WWW.JAVANANEMASAJED.IR منتشر می‌شود و علاقه‌مندان و همچنین خبرنگاران رسانه‌های گوناگون می‌توانند با مراجعه به این پایگاه از آخرین اخبار و تحولات مربوط به هفتمین جشنواره بزرگ جوانان مساجد مطلع شوند.

پایان پیام/


هيچ نظري ثبت نشده است

اخبار استان‌ها

تبلیغات