آیین نامه اجرایی دومین جشنواره سرود رضوی کانون های فرهنگی و هنری مساجد روستایی

مقدمه
از آنجا که جشنواره سرود، علاقمندان زیادی در میان اعضاء کانون های فرهنگی و هنری مساجد دارد، لذا دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشوربا همکاری معاونت برنامه ریزی و توسعه کانونهای ستاد عالی به منظور اشاعه فرهنگ ناب رضوی، شناسایی استعدادهای هنری روستایی، ایجاد انگیزه مضاعف در میان نوجوانان و جوانان روستایی برای ورود جدی به عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری، تقویت روحیه نشاط و شادابی و نیز معرفی ظرفیت های بسیار ارزشمند کانونهای فرهنگی و هنری روستایی، در نظر دارد برای دومین بار جشنواره سرود رضوی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد روستایی را با  مشارکت استانداری هرمزگان، بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان هرمزگان برگزار نماید.

1-  مراحل برگزاری جشنواره

الف) مرحله استانی:
1-دبیرخانه استان، فراخوان جشنواره را به کلیه کانونهای فرهنگی و هنری روستایی استان ارسال می نماید.
2-هر گروه می‌تواند 2 اثر را به دبیرخانه استان ارسال نماید.(گروه نمی تواند آثاری را که در نخستین جشنواره سرود روستایی ارسال نموده است ، مجدداً ارسال نماید)
3-کانون­ها باید آثار خود را در قالب لوح فشرده (VCD) و با کیفیت مناسب به همراه متن سرود تا تاریخ 1392/05/25 به دبیرخانه استان ارسال نمایند.
4-کلیه آثار دریافت شده توسط دبیرخانه استانها مورد بررسی قرار گرفته و تمامی آثاری که آئین نامه اجرایی را رعایت نموده اند در قالب یک لوح فشرده و مدارک شرکت کنندگان نیز درقالب یک لوح فشرده حداکثر تا تاریخ 1392/10/05 برای داوری مرحله نیمه نهایی به دبیرخانه جشنواره (استان هرمزگان) معرفی و ارسال می شوند.
(تلفن‌ تماس با دبیرخانه استان هرمزگان:  5555185-0761)

ب) مرحله کشوری


  • بخش مقدماتی: داوری آثار در نیمه اول دی­ماه 1392 انجام و 12 اثر برتر انتخاب و توسط استان میزبان جهت شرکت در مرحله حضوری کشوری دعوت خواهند شد.
       توجه:در این مرحله كه آثار به شكل غير حضوری بررسي مي‌شوند توجه به نكات زير ضروري است:
·        صدابرداری اکویی موجب کسر 1 تا 2 امتیاز در بخش آداب و شرایط خواهد شد.
· ارسال اثر به شکل صوتی و track (بدون تصویر) و یا به شکل لب خوانی و میکس صدا و تصویر (عدم اجرای زنده) و یا به شکل مجلسی باعث حذف اثر از جشنواره خواهد شد. (ارسال اثر به شکل VCD و غیرنرم‌افزاری باشد)
· كار بطور زنده صدا و تصوير برداري شود. (در تمام زمان اجراي كار، تصوير غير از گروه چيز ديگري را نشان ندهد و همچنین تصویر پرش نداشته باشد که در این صورت میکس تصویر در تصویر تلقی شده و کل کار حذف می‌شود)
· در صورت راهیابی اثر به مرحله کشوری افراد حاضر در فیلم، مجاز به اجرای گروهی در مرحله پایانی می باشند. (البته گروه اجازه تغییر حداکثر 2 نفر را نیز دارد) در ضمن تغییر متن سرود با صلاحدید گروه بلامانع است.

  • بخش نهایی: اجرای حضوری گروههای دعوت شده در استان میزبان
این مرحله که همزمان با ایام ولادت پیامبر اعظم، امام جعفر صادق (علیهماالسلام)، هفته وحدت و نیز در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی از 1392/10/27 تا 1392/10/29 در روستای کردر شهرستان میناب استان هرمزگان برگزار می شود، از هر رده سنی سه گروه برتر (مجموعا 6 گروه)  انتخاب و مورد تقدیر قرار میگیرند.
       2- شرایط و ضوابط عمومی جشنواره

       شرایط و ضوابط عمومی جشنواره شامل موارد زیر می باشد:
1- جشنواره سرود روستایی ویژه برادران می باشد.
2-تمامی شرکت کنندگان در جشنواره حتماً باید ساکن روستا باشند. (به استثناء آهنگساز و مربی گروه)، شایان ذکر است در صورتی که مربی و آهنگساز ساکن روستا باشند امتیاز جداگانه برای گروه منظور خواهد شد.
3- جشنواره در دو رده سنی 10 تا 15 سال و 14 سال به بالا می باشد.(حداکثر سن شرکت کنندگان 32 سال می‌باشد)
4-مربی و یا سرپرست گروه،‌می­بایست نسبت به اخذ تاییدیه سکونت اعضاء گروه­ در روستا از مبادی ذیربط (مدارس،شورای اسلامی روستا و دهداری) اقدام ،فرمهای ‌پیوست را تکمیل و به همراه اثر به دبیرخانه استان ارسال نماید.
شایان ذکر است، دبیرخانه استان نیز باید تائیدیه فوق را همراه با آثار به دبیرخانه استان میزبان ارسال نماید.
5-چنانچه در هر مرحله از برگزاری جشنواره، تاییدیه سکونت هر یک از اعضاء گروه در روستا، دچار خدشه گردد، گروه مزبور از راهیابی به مراحل بعدی و شرکت در جشنواره های مشابه محروم خواهد شد.
6-چنانچه دبیرخانه­های استانی، آثار دریافت شده را تا پایان مهلت مقرر به دبیرخانه استان میزبان تحویل ننمایند، دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.
7-علاقمندان باید آثار خود را با رعایت شرایط عمومی و اختصاصی جشنواره و تا تاریخ های تعیین شده به‌دبیرخانه های استان­ها ارسال و یا تحویل نمایند.


3- شرایط و ضوابط اختصاصی
1- حداكثر زمان اجرا 10 دقيقه و نفرات گروه حداقل 7 و حداكثر پانزده نفر (يك نفر آهنگساز + يك نفر مربي + ‌13 نفر اعضاء گروه سرود) می­باشد.
2- حضور رهبر گروه و یا مربی در کنار گروه الزامی است.
3- امتیاز حضور تکخوان در گروه با دیگر امتیازات جمع نمی‌شود اما از تکخوان برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.
4- عدم آرايش تركيب گروه در حين اجرا موجب کسر امتياز از گروه خواهد شد.
5- تهیه ابزار و لوازم مورد نياز گروه براي اجراي سرود اعم از ضبط صوت، VCD و .... به عهده سرپرست گروه است.
6- آثار در دو رده سنی و به صورا جداگانه بررسی خواهدشد.
7- ارايه متن مكتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر الزامي است. 
8- استفاده از آلات موسیقی به صورت زنده در جشنواره ممنوع می‌باشد.
9- سرودهایی که با گویشهای محلی اجرا می­شود، در بخش ویژه محلی به صورت جداگانه داوری می­گردد.(شعر و ترجمه مکتوب فارسی اثر ارسال شود.)

10-   در مرحله حضوری، هر گروه باید 2 اثر را آماده و اجرا نماید. درصورت ارائه یک اثر به زبان محلی، اثر دوم باید ترجمه فارسی کار اول باشد.


      مدارکی که باید توسط گروه‌ها ارسال گردد:

الف) ارسال معرفی نامه کانون با تأیید دبیرخانه استان
ب) کپی صفحه اول شناسنامه اعضاء گروه
ج) یک قطعه عکس 4 × 3 اعضاء گروه
د) تکمیل فرمهای پیوست پس از تایید و امضاء توسط مربی و یا سرپرست گروه
ه) تمامی مدارک فوق می بایست توسط دبیرخانه استان بررسی و اسکن شده در قالب یک لوح فشرده برای استان میزبان ارسال شود.
و)تکمیل فرم ثبت اطلاعات گروه سرود در سایت دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان مساجد به نشانی www.javananemasajed.ir
*بدیهی است در صورتی که مدارک به صورت ناقص برای دبیرخانه استان میزبان ارسال شود، دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان از حضور گروه ، در جشنواره سرود روستایی ممانعت به عمل خواهد آورد.

موضوعات جشنواره: کلیه گروه ها باید آثار خود را فقط با موضوعات حضرت امام رضا(علیه السلام)، حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) و حضرت شاهچراغ (علیه السلام)ارسال نمایند.

*بخش ویژه:
شرکت کنندگان در دومین جشنواره سرود روستایی،می توانند به صورت جداگانه یک اثر را با موضوع
پیامبر اعظم(صلوات الله علیه
)
ارسال نمایند. ازگروه برتر در این بخش نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

                                                                    بسمه تعالي                                                     
                      ((دومین جشنواره سرود رضوي كانون هاي فرهنگي هنري مساجد روستاهاي كشور)) 

  

  گروه سرود:                      نام کانون:                        نام مسجد:            استان:          


  شهرستان: 
                     بخش:                    دهستان:                        روستا:


 
                                          

اخبار استان‌ها

تبلیغات