آیین نامه چهارمین جشنواره قرآن - گیلان 1387


مراحل: استانی – کشوری
استان میزبان مرحله کشوری : استان گیلان
اختتامیه جشنواره :دهه دوم مردادماه

شرایط و ضوابط :

1-    از 3 برگزیده برتر هر رشته در مرحله کانونی و استانی تقدیر می شود، اما تنها یک نفر برتر به مرحله استانی و کشوری اعزام خواهد شد.
2-    داوری بخش خواهران توسط داور خواهر صورت می گیرد.
3-    مرحله كشوري تنها با حضور برادران برگزار می‌شود بدین معنا که مسابقات حفظ، قرائت، مفاهیم و نهج البلاغه خواهران فقط تا مرحله استانی می‌تواند برگزار شود. (خواهران در رشته اذان، ترتیل و ابتهال نمی‌توانند در هیچ مرحله ای شرکت کنند)
4-    هر شركت كننده حق شركت در یک رشته را دارد اما شركت در رشته مفاهيم و نهج البلاغه براي كليه شركت كنندگان بلامانع است.
5-    كسب حداقل 70 از 100 امتياز به عنوان حد نصاب براي صعود در تمامي مراحل و تمامي رشته ها الزامي است .
6-    كساني كه رتبه ممتاز (اول تا سوم) استاني و يا كشوري مسابقات سازمان اوقاف و امورخيريه را داشته باشند، می توانند به صورت افتخاری و با هماهنگی استان میزبان برای اجرا در جشنواره شرکت نمایند اما در مراحل مسابقه‌ای شرکت داده نمی شوند .
7-    رتبه های اول تا دهم رشته قرائت سومین جشنواره جوانان مساجد (که سال 86 در قزوین برگزار شد) به طور مستقیم به مرحله کشوری دعوت می‌شوند.
8-    شركت كنندگان هريك از رشته ها كه به مرحله كشوري راه پيدا مي كنند مي بايست در مسابقه كتبي مفاهيم و پيام آيات سوره آل عمران شركت نموده و حداقل 50 درصد سوالات كتبي را پاسخگو باشند .
9-    زمان‌بندی مسابقات تا قبل از مرحله کشوری:
- مرحله کانونی، حداکثر تا هفته دوم تیرماه
- مرحله استانی، حداکثر تا آخر تیرماه

توضيح رشته ها :

رشته ترتیل خوانی: شرکت در این رشته، تنها مختص قاریانی است که به  طور ثابت و با تأیید کتبی امام جماعت مسجد در ترتیل خوانی تلاوت نور، حضور دارند.

رشته اذان: شرکت کنندگان در رشته اذان، بهتر است از مؤذنین همان مسجد بوده و غالباً اذان مسجد به عهده آنان باشد.

رشته حفظ:  شرکت کنندگان در رشته حفظ در سه بخش 2، 5 و 10 جزء به رقابت می پردازندکه باید توالی جزءها در دو بخش 5 و 10 جزء که مرحله کشوری دارد رعایت شود ولی در بخش حفظ 2 جزء این توالی لزومی ندارد.
(شایان ذکراست که حفظ 2جزء مرحله کشوری ندارد)

رشته قرائت: رشته قرائت کل قرآن در دو مرحله مقدماتی و نهائی برگزار می شود. مرحله نهائی به دو شیوة مسابقه ای (درسی مجلسی) و (مجلسی صرف) برگزار می شود. برای انتخاب برگزیدگان ممتاز در نهایت 10 نفر در شیوة (درسی مجلسی) مسابقه ای و 3 نفر نیز در شیوة مجلسی صرف تعیین می شوند.

رشته مفاهیم: 40 سوال این رشته که به صورت تستی و تشریحی از جزء 11 تا 15  طراحی شده است در اختیار دبیرخانه های استانی کانونهای فرهنگی هنری مساجد قرار می‌گیرد و بایستی تا پایان هفته اول تیرماه پاسخنامه‌های آن به استان میزبان ارسال شود، پس از تصحیح پاسخنامه‌های واصله 30 نفر از برگزیدگان به مرحله کشوری دعوت می‌شوند سپس در مرحله کشوری امتحان حضوری از جزء 15 تا 20 برگزار می‌شود.
(نفرات اول تا سوم هر استان تقدیر و از هر استان یک نفر به مرحله کشوری راه می‌یابد)
رشته ابتهال: شرکت‌کنندگان در این رشته با استفاده از متن های ارزشمند ادبی در رابطه با تسبیح و تحمید پروردگار متعال با نغمات عربی در فرصت زمانی 7 تا 10 دقیقه اجرای برنامه نمایند.
لوح فشرده اجرای شرکت‌کنندگان به دبیرخانه استان تحویل و از این طریق به استان میزبان مرحله کشوری ارسال می‌شود، سپس10 اثر دارای حد نصاب نمره، به مرحله کشوری دعوت می‌شوند تا به صورت حضوری رقابت کنند.

رشته نهج البلاغه: 40 سوال این رشته که به صورت تستی و تشریحی از بخش نامه‌های نهج‌البلاغه طراحی شده است در اختیار دبیرخانه های استانی کانونهای فرهنگی هنری مساجد قرار می‌گیرد و بایستی تا پایان هفته اول تیرماه پاسخنامه‌های آن به استان میزبان ارسال شود، پس از تصحیح پاسخنامه‌های واصله 30 نفر از برگزیدگان به مرحله کشوری دعوت می‌شوند
تبصره1:
کانون می‌تواند رشته صحیح‌خوانی حمد و سوره و اذکار نماز را در کانون برگزار و از نفرات برتر تقدیر نماید.(این رشته مرحله بالاتر ندارد)
تبصره 2:
سن شرکت کنندگان در جشنواره بایستی بین 16 تا 30 سال باشد.

اخبار استان‌ها

تبلیغات