بیانیه هیئت داوران چهارمین جشنواره نشریات تجربی

بیانیه هیأت داوران چهارمین جشنواره نشریات تجربی (محراب قلم) – (یـزد ، بهمن 1387)


به نام پروردگاری که به قلم سوگند یاد کرد؛

سلام ای بچه‌های خوب مسجد
الهی تا ابد سر سبز باشید
 شمایید آشنای خوب مسجد
در این آب و هوای خوب مسجد


در حالی که نسیم روح بخش سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامیمان وزیدن گرفته است؛ یک سبد گل سلام را تقدیم می‌کنیم به روح پرفتوح حضرت امام رضوان الله تعالی علیه و لاله‌های سرخ باغ همیشه سبزمان، همچنین گرامی می‌داریم، پیروزی افتخار آفرین مردم مظلوم غزّه را که چشمه‌ای است از برکات انقلاب اسلامی ایران.
امسال چهارمین جشنوارۀ بزرگ جوانان مساجد ایران، در بخش نشریات تجربی با عنوان محراب قلم، در حالی میهمان استان دارالعباده «یـزد» شد که 156 نشریه از کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور، به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید.
هیأت داوران جشنواره ؛ آثار رسیده را در شش بخش گزارش، سرمقاله، عکس، خبر، طنز و صفحه‌آرایی و گفتگو و دو بخش جدید نوآوری و انقلاب اسلامی بررسی نمود. هیأت داوران ضمن تقدیر و تشکر از تمامی اهل قلم و شرکت کنندگان در چهارمین جشنوارۀ نشریات تجربی؛ توجه همگان را به نکات زیر جلب می‌نماید:
1-    از آنجا که یکی از بهترین روش‌های شناسایی و شکوفایی آثار نوقلمان تشکیل انجمن‌های ادبی و هنری است؛ پیشنهاد می‌شود، هر یک از کانون‌های مساجد یک انجمن ادبی و هنری تشکیل دهد.
2-    دعوت از کارشناسان متعهد که صاحب ذوق و اندیشه‌اند؛ در زمینه‌های ادبی و هنری برای آموزش و تشخیص استعدادها می‌تواند مفید باشد.
3-    مطالعۀ آثار خوب مثل غذایی است سالم برای رشد صاحبان قلم که امری مهم و حیاتی است؛ لذا مهم‌ترین شعار در این عرصه توجّه به این نکته است که بخوانیم، بخوانیم و بخوانیم. بنویسیم، بنویسیم و بنویسیم.
4-    از آنجا که تبلیغ دین، نیاز به ظرافت خاصی دارد؛ لازم است که شیوه‌های نوین و تأثیرگذار تبلیغ را فرا گیریم.
5-    با توجه به کمرنگ بودن نقش و حضور خواهران در چهارمین جشنوارۀ نشریات تجربی مساجد؛ لازم است برای جشنواره‌های بعدی؛ زمینۀ فعالیت آنان فراهم گردد.
6-    یکی از راهکارهای ورود نشریات تجربی به عرصۀ حرفه‌ای توجه به چارچوب قالب و الگوهای اصیل اسلامی در عرصۀ فرهنگ و رسانه است. بنابراین باید زمینۀ استفاده از تخصص و فنون روزنامه‌نگاری را گسترش دهیم.
 در پایان هیأت داوران امیدوار است با استمرار آموزش‌های تخصصی و لازم سطح کمی و کیفی نشریات تجربی افزایش یافته و شاهد پویایی روزافزون قلم‌های سبز مسجدی باشیم.


اخبار استان‌ها

تبلیغات