بیانیه هیئت داوران ششمین جشنواره آواها و نغمه های آسمانی - مازندران 1389


بيانيه هيئت داوران رشته سرود ششمين جشنواره آواها و نغمه هاي آسماني

خداوند بزرگ را شاكريم كه بار ديگر توفيق يافتيم و در محفل گرم و صميمي در كنار گلهاي هميشه معطر باغ مسجد و هنرمندان سخت كوش عرصه سرود در ديار سرسبز مازندران گرد هم آييم و از طراوت روح نواز سرودهاي فرزندان سربلند ايران زمين مترنم و متبرك شويم . حال كه در موسم عيد سعيد قربان در كنار شما اين همايش فرخنده را گرامي مي داريم و با قلبي سرشار از محبت و اميد و با آرزوي بهترين شادباشها به مناسبت اين ايام پربركت بيانيه خود را تقديم مي نماييم . تاچه مقبول افتد و چه در نظر آيد .                      
1 – مسئولان محترم برگزار كننده جشنواره توجه داشته باشند كه ضوابط و مقررات مسابقه سرود با توجه به تعدد جشنواره هاي مختلف هنري در كشور بايد علاوه بر ثبات رويه از استانداردهاي مرسوم برخوردار بوده مثلا تغيير تعداد نفرات شركت كننده گروهها و تغيير دادن هر ساله بعضي ديگر از ضوابط سبب سردرگمي گروههاي شركت كننده خواهد شد . همچنين بهتر است زحمت كشان ستاد عالي مساجد زمان مشخص و ثابتي را به صورت هر ساله براي برگزاري اين رويداد مهم اختصاص دهند .                                                            
2 – لزوم توجه به جهت دهي گروهها با ارائه الگو و نمونه و همچنين ثبت و تدوين آثار گروههاي شركت كننده در جشنواره در چند دوره اخير را كه قطعا كمك شاياني به توليد يك جريان فرهنگي جذاب در دل كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد خواهد نمود را نيز به مسئولان مربوطه توصيه مي نماييم .                                   
3 – گروهها و مربيان عزيز توجه داشته باشند نوآوري و ابتكار يك اصل بسيار اساسي در ارائه هر كار هنري است ، اما اگر نوآوري هنرمند همراه با معرفت عميق و داشتن پايه هاي لازم علمي و تجربي نباشد موجب انحراف از خط اصلي هنر و گام برداشتن در بيراهه هاي تسلسل و تكرار خواهد شد . به نظر مي رسد برگزاري نشستهاي تخصصي و آموزشي و جلسات نقد و بررسي و هم انديشي و تحليل آثار مي تواند كمك زيادي به رشد ايده هاي جديد و شكل گيري انديشه هاي نو در اين عرصه نمايد .                                                                    
4 – توجه جدي به شعر خوب و آمدن شاعران توانا به سرودسرايي در عرصه جشنواره امسال بيش از گذشته به چشم مي خورد كه اين مهم را به فال نيك گرفته و از آن قدرداني مي نماييم .                                         
از آنجا كه بسياري از سرودهاي امسال با موضوع زيارت و توجه به حضرت ثامن الحجج(ع) به اجرا در آمد و دلهاي مشتاقان را راهي حرم مطهر رضوي نمود . در پايان نيز هيئت داوران ضمن قدرداني از زحمات همه مسئولان ، مربيان و هنرمندان گروههاي سرود و گراميداشت عنايت ويژه حضرت امام رضا(ع) آراي خود را به شرح ذيل اعلام مي دارد :                                                                                                         
اسامي داوران : رحيم حيدرپور        شهروز حقي       صمد جلاليان
   


بسمه تعالي

بيانيه هيئت داوران رشته تواشيح ششمین جشنواره آواها ونغمه هاي آسما ني

ضمن ابراز خرسندي ازحضور جوانان متدين و پر شور و علاقه مند به ساحت مقدس قرآن كريم واهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام موارد زير را محضر گروههاي محترم تواشيح معروض مي دارد :
1 – به نظر مي رسد گروههاي محترم تواشيح نسبت به سالهاي گذشته روند رو به رشدي داشته اند .
2 – در اجراهاي عزيزان از لحاظ تكنيك هاي هنري پيشرفت قابل ملاحظه اي صورت گرفته ليكن در زمينه ملودي و تنوع نغمات امكان نغمه پردازيهاي بيشتر و بهتر وجود دارد .
3 – بهتر است تواشيح به معني واقعي كلمه (در اصطلاح)در جايگاه خود ارائه گردد و اين بدان معني است به دليل استفاده از متون فارسي مدايح عربي نبايد از جايگاه خود خارج گرديده و تواشيح به سمت سرودخواني متمايل گردد .
4 – ارائه تواشيح مناسب ميسور نمي گردد مگر با تمرين و ممارست به ويژه در امر قرائت قرآن كريم و استماع اجراهاي اصيل عربي  .
5 – موجبات افتخار و سربلندي است كه جوانان عزيز در دوران تهاجم فرهنگي به دنبال تعظيم شعائر الهي و ابلاغ آيين نبوي مي باشند .

محمد جعفر صاحبي                                                   سيد احمد ميريان

علي اصغر برومند                                                        مجيد آهنگري

محمدرضا جنتي

اخبار استان‌ها

تبلیغات