بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره آواها و نغمه های آسمانی - آذربایجان شرقی 1388


          بیانیه هیات داوران رشته سرود پنجمین جشنواره آواها و نغمه های آسمانی


به نام زیبای مطلق

    سپاس بیکران، خداوند زیبا را که حس زیبایی دوستی و درک آن را در وجود ما آفرید تا از نعمات خداوند قادر بهره‌مند شده و از آنها لذت ببریم. ذات هنر در این است که ما بتوانیم از نعمات او استفاده کرده و آنها را به نحو زیبا به یکدیگر بشناسانیم و صدا یکی از این نعمات الهی است که بشر سالهای سال از آن در جهت خَلق زیبایی استفاده کرده و از آن لذت برده است پس بیایید شکرگزار این نعمت الهی باشیم.
     هیئت داوران رشته سرود پنجمین جشنواره آواها و نغمه‌های آسمانی دیروز برخود بالید که داوری گروههای برگزیده را در این جشنواره برعهده گرفت چرا که به اتفاق شاهد رقابتی زیبا و قدرتمند بود. شاید بشود این جشنواره را به لحاظ قدرت و زیبایی کارهای ارایه شده ، جشنواره جشنواره‌ها دانست. بحث و گفتگوی زیاد در هنگام معرفی کارها و افراد برتر مؤید این نکته بود. تلاش مربیان و اعضای گروهها برای اجرای یک اثر خوب هنری دیروز را به یک روز به یاد ماندنی برای کل جشنواره‌های سرود در این اواخر تبدیل کرد. جا دارد در این مقطع از تلاش همه‌ی گروهها تقدیر کرد.  این موضوع نشان از یک حرکت منسجم، پویا و جلو رونده دارد که انشاءالله در سالهای آتی ثمره و نتیجه‌ی این حرکت را به عینه مشاهده خواهیم کرد.
     اما هیئت داوران استمرار چنین حرکتی را در تلاش و یادگیری علم و تکنیک این هنر لازم می‌داند و به گروهها توصیه می‌کند برای اینکه جایگاه و منزلت خود را در این جنبش از دست ندهند به علمی و منطقی کردن کارهای خود روی آورده و تحصیل علوم لازم را در این زمینه جدی بگیرند و با ارائه کارهای جدید و تازه که از مشخصه‌های اثر هنری است، سهم خود را ادا نمایند.
    هیئت داوران در آخر بر مسئولین امر و ستاد برگزاری جشنواره  پیشنهاد می‌کند که آنها نیز در این حرکت تمهیدات لازم را درخصوص زمینه و بسترسازی فنی و علمی – از تهیه یک شیوه نامه کاربردی و جهت گرا گرفته تا سالن و تجهیزات فنی – تدارک دیده و سهم خود را ادا نمایند.

                                                                                  با سپاس و تشکر فراوان


اعضای هیئت داوران بخش سرود جشنواره آواها و نغمه‌های آسمانی
شهروز حقی                            صمد جلالیان                  حسین ولی‌پور
بسم الله الرحمن الرحیم


بیانیه هیات داوران رشته تواشیح پنجمین جشنواره آواها و نغمه های آسمانی


بعد از حمد و سپاس خداوند، هیئت داوران رشته تواشیح پس از بررسی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، ضمن تقدیر و تشکر از تمامی گروههای شرکت کننده در جشنواره تمامی عزیزان را به تأمل و توجه به مطالبی که بالاتفاق مورد تأیید هیئت داوران است به شرح زیر تقدیم می دارد:
1-    جای تشکر و تقدیر است که امسال در حاشیه جشنواره تواشیح نمایشگاه دستاوردهای کانونهای فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی تشکیل شده بود همچنین انجام کارگروههای آموزشی پیرامون آئین نامه های داوری و بیان تجربیات داوران و اساتید در کلاسهای آموزشی برای گروههای تواشیح موجب رشد و تعامل بیشتر فی ما بین داوران محترم مسابقات و شرکت کنندگان گرامی گردید و نهادن نام همایش آموزش سنجش بر این جشنواره بسیار زیبنده می‌باشد.
2-    پیشنهاد می شود مسئولین محترم دبیرخانه های استانی با استعلام از سازمان اوقاف و دبیرخانه ستاد عالی، گروههایی که طی یکسال گذشته رتبه ممتاز کشوری دارند را شناسائی و استعلام نموده ضمن جلوگیری از حضور آنها در جشنواره موجبات حضور گروههای جدیدتر را فراهم آورند.
3-    برگزاری 5 دوره جشنواره عامل خوبی برای تقویت انگیزه های گروههای تواشیح جهت ارتقاء سطح مهارتی آنها شده است تا هر سال با آمادگی بیشتر حضور پیدا کنند، لذا شاهد رشد کمیّ و کیفی گروههای تواشیح بوده ایم. امید است مسئولین محترم برگزاری جشنواره در رشد و توسعه هر چه بیشتر گروههای تواشیح و اعزام آنها جهت برگزاری کلاسهای آموزی در مرکز ستاد عالی دستورات لازم صادر فرمایند و جهت راهیابی گروههای جدید به مرحله نهائی، توقف یکساله رتبه های اول تا سوم کشوری جشنواره کانونهای فرهنگی و هنری مساجد کشور و هچنین رتبه های اول تا دهم سازمان اوقاف را اجرائی نمایند.
4-    پیشنهاد می شود اتحادیه گروههای تواشیح در سطح کشور تأسیس شود تا در مرتفع کردن مشکلات صنفی گروههای تواشیح فعالانه اقدامات لازم را بعمل آورند.
امیدواریم جوانان عزیز همواره در پناه قرآن و اهل بیت بوده از نورانیت این دو گوهر گرانبها استفاده لازم را بنمایند.


 در پایان هیئت داوران  رشته تواشیح پنجمین جشنواره آواها و نغمه های آسمانی رأی خود را به شرح ذیل اعلام می دارد:

    گروه    استان    سرپرست
رتبه اول    مصباح الهدی    خوزستان    جواد رضوی     
مشترکاً
رتبه دوم    المهدی    اصفهان    مهدی بزرگزاد
    طه النبی    مازندران    مهدی تاج ور
رتبه سوم    میثاق    خوزستان    جمیل موسوی
گروه قابل تقدیر    مرآه الثقلین     یزد    علی اکبر کاظمی      پایان

اخبار استان‌ها

تبلیغات