بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره هنرهای نمایشی - کرمان 1388بیانیه هیأت داوران  پنجمین جشنواره هنرهای نمایشی – رشته تئـاتـر


در فرهنگ ناب و اصیل ایرانی، مسجد یک پایگاه دینی فرهنگی و هنری است. خرسند و شادیم که پس از وقفه‌ای کوتاه، شمع جشنواره تئاتر مساجد کشور دوباره برافروخته شد. حال نوبت جوانانِ خلاق و پرشور این سرزمین است که در این پایگاه دینی و فرهنگی جلوه‌ای از هنر اسلامی و ایرانی را ایجاد نمایند.
 در این چند روز فرصتی شد تا در شهر تاریخی و زیبای کرمان، تئاتر جشن دوباره‌ای را شاهد باشد و آیینی به رسم دیرین، برای تبادلِ اندیشه‌های هنرمندانِ جوانِ سرتاسر سرزمین پهناورمان ایران، برگزار شود./
همانطور که هنرِ خلاق تئاتر احتیاج به کنکاش، مکاشفه و تحلیل دارد، هنرمندان عزیز باید خود را در جایگاه تجربه‌اندوزی برای رسیدن به فضاهای ناب نمایش ببینند و با توجه به نیازهای جامعۀ امروزی، در جهت اعتلای فرهنگ و هنر ملّی و مذهبی، مصالح هنر تئاتر را روز به روز محکم‌تر و پربارتر کنند. این میسر نمی‌شود مگر با حرارت‌های فراوان برای رسیدن به تجربه‌های نو و بی‌بدیل.
در این راه سخن اصلیمان با مسئولین برگزار کننده این جشنواره است: با تقدیر از تلاش شبانه‌روزی برگزار کنندگان این جشنواره، خواستار حمایت بیش از پیش ایشان از تمامی گروه‌های نمایشی کانون‌های مساجد هستیم، تا به امید حق شاهد پربار شدن این جشنواره در سالهای آتی باشیم.

هیئت داوران بخش تئاتر
حمید رضا نعیمی – شهرام کرمی- فتح الله نیازی


   

آراء هیأت داوران پنجمین جشنواره سراسری تئاتر کانون‌های مساجد- (کرمان – بهمن 1388)

الف- طراحی بروشور:
هیأت داوران جایزه ضمن تقدیر از توجه گروه‌های نمایشی در ارایه اطلاعات و معرفی نمایش‌ها با استفاده از شیوه‌های مناسب و طراحی هنری، جایزه‌ی طراحیِ آفیش و بروشور برگزیده را شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون را به آقای امی مجید پور  برای نمایش شب‌های بارانی از شهرستان تبریز اهدا می‌نماید.  

ب- موسیقی:
هیأت داوران جهت استفاده‌ی مناسب از موسیقی این بخش را شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون را به آقای حسن فولادی در نمایش کمدی اکتشافات از شهرستان بندر دَیّر اهدا می‌نماید.  

ج- طراحی لباس:
هیأت داوران جهت استفاده‌ی مناسب و طراحی خلاقانه، جایزه‌ی این بخش را شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون را به آقای مجتبی رسولی در نمایش کمدی اکتشافات از شهرستان بندر دَیّر اهدا می‌نماید.  

د- طراحی صحنه:
هیأت داوران، ضمن تأکید بر توجه جدی به استفاده‌ی مناسب از عوامل صحنه، جایزه‌ی این بخش را شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون را به آقای محمد رضا خسروی در نمایش فریاد اسب از شهرستان جیرفت اهدا می‌نماید.  

ه‍ - نمایشنامه نویسی:
هیأت داوران، اعتقاد دارد که نمایشنامه به عنوان رکن اصلی اجرا حائز اهمیت بسیار است. لذا تأکید بر توجه جدی هنرمندان به انتخاب متون نمایش ارزشمند، جایزه‌ی این بخش را  با ارزیابی کلیه‌ی آثار جشنواره شامل لوح تقدیر ، تندیس جشنواره و مبلغ دو میلیون را به  تنها اثر برگزیده آقای علی عباسیه  برای نمایشنامه‌ی  شمارش معکوس از شهرستان آبادان اهدا می‌نماید.  

و- کارگردانی:
در این بخش هیأت داوران، دو اثر را شایسته‌ی تقدیر می‌‎داند: آقایان آرش منصوری و دانیال حیدری برای کارگردانی نمایش شب‌های بارانی از شهرستان  تبریز.
جایزه‌ی سوم کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و دویست هزار ریال اهدا می‌گردد به آقای علی محمد رادمنش کارگردان نمایش فریاد اسب از شهرستان جیرفت.
 جایزه‌ی دوم کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال به آقای لقمان بحرانی کارگردان نمایش کمدی اکتشافات از شهرستان بندر دَیّر اهدا می‌گردد.
جایزه‌ی اول کارگردانی شامل لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ دو میلیون ریال به آقایان بهنام زُلاند و علی عباسیه برای نمایش معکوس از شهرستان آبادان اهدا می‌گردد.


 ز‍ - بازیگری:
در این بخش ضمن تقدیر از تلاش گروه بازیگران نمایش‌های شرکت کننده در جشنواره، از بازیگر جوان نمایش خاک سبز آقای علی خوشبین تقدیر می‌شود.  
جایزه‌ سوم بازیگری به صورت مشترک شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و دویست هزار ریال به آقای یاشار اسکندری در نمایش شب‌های بارانی از شهرستان تبریز؛ و آقای پرویز کلیوند در نمایش امیر منفجر می‌شود از شهرستان کنگاور اهدا می‌گردد.
جایزه‌ی دوم بازیگری به صورت مشترک شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال به آقای قحطبه فخرایی در نمایش کمدی اکتشافات از شهرستان بندر دَیّر ؛ و آقای حنیف مظفری در نمایش تولد گرگ باران دیده از شهرستان نهاوند اهدا می‌گردد.
جایزه‌ی اول بازیگری به صورت مشترک شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون ریال اهدا می‌گردد به آقای بهنام زلاند در نمایش شمارش معکوس؛ و آقای علی عباسیه در نمایش شمارش معکوس از شهرستان آبادان اهدا می‌نماید.

ک – نمایش‌های برگزیده:
هیأت داوران با ارزیابی نمایش‌های جشنواره‌ی سه اثر به عنوان نمایش‌های منتخب جشنواره معرفی می‌نماید:
نمایش برگزیده اول با اهداء تندیس جشنواره و مبلغ چهار میلیون ریال به گروه نمایش شمارش معکوس از شهرستان آبادان اهدا می‌گردد.
نمایش برگزید‌ۀ دوم شامل تندیس جشنواره و مبلغ سه میلیون ریال به گروه نمایش کمدی اکتشافات از شهرستان بندر دَیّر اهدا می‌گردد.
نمایش برگزیدۀ سوم شامل تندیس جشنواره، و مبلغ دو میلیون ریال به  گروه نمایش شب‌های بارانی اهدا می‌گردد.

هیئت داوران
حمید رضا نعیمی – شهرام کرمی- فتح الله نیازی


====================


بیانیه هیأت داوران  پنجمین جشنواره هنرهای نمایشی – رشته نمایشنامه نویسی


به نام هنرمند زمان

بار دیگر باریتعالی را شکر می‌گوییم که در جایگاهی دیگر، هنر تئاتر در کشور پهناور عزیزمان به منصه ظهور نشست و این امکان پذیر نبود مگر با قلم توانای هنرمندان عزیز این سرزمین.  
حال که با نام جشنواره کانون‌های مساجد، با هدف اعتلای فرهنگ ملّی و دینی و دفاع از آرمان‌های شهیدان وطن، در بخش نمایشنامه نویسی، هنرمندان سراسر کشور گردهم آمده‌اند تا تجارب خود را در قلم‌های گرانبهایشان به رشته تحریر درآوردند.
هیأت داوران پس از بازخوانی متون نمایشی ارسال شده به دبیرخانه جشنواره نکاتی را جهت یادآوری، برای پیشبرد استعدادها و تواناییهای ارزشمند نمایشنامه نویسان شرکت کننده، حایز اهمیت می‌دانند.
عزیزان هنرمند؛ نمایشنامه‌های هنرمند ما زمانی به سامان بوده و از ارزش‌های مثبت و ماندگار برخوردار خواهند بود که زیربنای تئوری محکمی داشته باشد و به درستی این مهم به دست نمی‌آید، مگر به یاری آموزش درست و صحیح.
کثرت فرهنگ‌‎ها و وجود سبک‌ها و شیوه‌ها و گونه‌های جدید تئاتر در کنار آثار کوناگون بازمانده از حوزه‌های تمدن‌های مختلف از 2500 سال پیش تاکنون، فرهنگ تئاتر را چنان غنی و پیچیده و پُر پشتوانه کرده است. که بدون شک بدون تجهیز خود به منابع معتبر تاریخی یا تشریح اصول و روش‌های آن به یاری منابع پایه‌ای و مـآخذ تشریحی نوین، امکان ندارد از دستاوردها و تجربیات گرانبار هزاران سالۀ این هنر در سطح جهان باخبر شویم و در راستای نگارش متون نمایشی خود به کار بریم. همانا درام خود را اجرا می‌کند، درام خودش است.
کنش درام درست مثل هر یک از گفتگوهایش اولیه است و در ظهور ناگهانی‌اش واقعیت می‌یابد.
در پایان امیدواریم با آموزش صحیح و برگزاری دوره‌های آموزش متمرکز و متوالی و با حمایت بی‌دریغ مسئولین جشنواره، در سالهای آتی شاهد درخشش استعدادهای جوان و نمایشنامه‌های ارزشمند باشیم.


هیئت داوران بخش نمایشنامه نویسی
فتح الله نیازی ، نصرالله قادری
آراء هیأت داوران پنجمین جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی کانون‌های مساجد

رتبه سوم:
هیأت داوران جایزه خود را شامل لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون را به طور مشترک به آقای علی محمد رادمنش نویسنده نمایشنامه مادر چاه از استان کرمان و آقای مجید سرفی زاده نویسنده نمایشنامه سیمای عاشقان از استان هرمزگان اهدا می‌نماید.  

رتبه دوم:
هیأت داوران جایزه خود را شامل لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون را به آقای روح اله صالحی نویسنده نمایشنامه آتش به لهجه تبر از استان همدان اهدا می‌نماید.  

رتبه اول:
هیأت داوران جایزه خود را شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون را به آقای رضا گشتاسب نویسنده نمایشنامه خرگوش سفید با چشم‌های قرمز از استان کهگیلویه و بویراحمد اهدا می‌نماید.  

========================

بیانیه رشته فیلم کوتاه پنجمین جشنواره هنرهای نمایشی                                                 
                                                   به نام خدا
چشم ،ودیعت الهی است که از قدرت بیکران خدا برای انسان رخ می گشاید . این ودیعت خدا قادر است  صحنه های زیبای خلق شده را در قاب دوربین ها که ساخته دست انسان است به بهترین وجه ممکن نمایان سازد. هیأت داوران رشته فیلم کوتاه پنجمین جشنواره هنرهای نمایشی ضمن تقدیر و تشکر از دبیر خانه کانون های فرهنگی وهنری مساجد بعنوان برگزار کننده این جشنواره، از همه هنرمندانی که جدیّت به خرج داده و آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال نمودند مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام می دارد. لازم به یادآوری است که کلیه آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره مورد بازبینی قرار داده شده و هیأت داوران همه شرکت کنندگان را به انتخاب دقیق موضوع و پردازش خوب در قالب تصاویر و همچنین رعایت موارد کامل آئین نامه ای جشنواره توصیه می نماید. امیدواریم که در آینده شاهد تولید آثار به مراتب با کیفیت تر از قبل دردجشنواره هنرهای نمایشی کانون های فرهنگی و هنری مساجد باشیم. هیأت داوران رشته فیلم کوتاه پنجمین جشنواره هنرهای نمایشی رأی خود را به شرح زیر اعلام می دارد.

اخبار استان‌ها

تبلیغات