بیانیه هیئت داوران هفتمین جشنواره شعر و قطعات ادبی - ایلام 1390

بیانیه هیات داوران جشنواره گلدسته های سپید(ایلام- آذرماه 1390)

بسم الله الرحمن الرحیم

شعر، در تاریخ و فرهنگ پر فروغ اسلام نه تنها آوردگاه شور و احساس و عاطفه قبیلۀ مؤمنان و مسلمانان عاشق، بلکه تجلی گاه خدا باوری، دین مداری و تولّی و تبرّی در مسلک بندگی خالق یکتاست.
در این هنر الهی است که شور و شیدایی در عرفان و اطاعت، عشق و غزل در فقه و دیانت و طربناکی و سرمستی در وصل معشوق ابدی و ازلی به ارج جاودانگی خود می‌رسد.
هنر دینی در بلندای دلدادگی و عرفان هنرمندان نام آور در طول تاریخ پر فراز و نشیب جهان اسلام، مبدأ و منشأ خلق آثار بلند مرتبه‌ای شده است که هماره چراغ راه افق‌های اندیشه سالکان خداجو بوده است و در این میان سهم شاعران متعهد مسلمان فراموش ناشدنی است.
در انتقال معارف ناب دینی، در تبیین سجایای اخلاقی و فضایل و مناقب اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم اجمعین، در پاسداشت و جاودانه سازی حماسه‌های پر شکوه، در حفظ و استمرار فرهنگ، آداب، رسوم و در کوتاه سخن در مراقبت و ارتقاء فرهنگ ناب اسلامی، حضور مداوم و اثرگذار سخن پردازان و شاعران ولایی است که به روشنایی آفتاب درخشان در منظر نکته پردازان و نقادان مشهود و هویداست.
مسجد و اهالی آن در این میان بشکوه و ممتاز می‌درخشند و کانونهای فرهنگی و هنری مساجد امید تازه‌ای که دل و جان را می‌نوازد و شکوفایی غنچه‌های فراوانی را مژده می‌دهد.
برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری بچه‌های مسجد از سوی دبیرخانه ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد که در تداوم چند ساله خود از توفیق جذب و ساماندهی جمع قابل توجهی از استعدادهای فرهنگی و هنری ایران اسلامی برخوردار بوده است را باید اقدامی ارجمند و قابل ستایش دانست که بی‌تردید در صورت تداوم ارتباط با شرکت کنندگان و برگزیدگان و سرمایه‌گذاری مناسب در حوزه آموزش‌های تکمیلی و حمایت از تولید و انتشار آثار برگزیده می‌تواند به جریانی ماندگار در پهنه فرهنگ و هنر کشور تبدیل شود.

اخبار استان‌ها

تبلیغات