بیانیه هیئت داوران دهمین دوره جشنواره قرآن - اصفهان 1394

                                                   بسم الله الرحمن الرحیم

     انَّ هَـذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْراً كَبِيراً 

اکنون که با تائیدات خداوند متعال و توجهات حضرت صاحب الامر(عج)، ندای روحبخش قرآن کریم در قالب هنرهای قرآنی و مسابقاتی وزین همراه با رقابتی سالم و زیبا تحت عنوان مدهامّتان در شهر شهید پرور و هنرخیز اصفهان طنین انداز شده است. هیأت داوران این دوره از مسابقات با سپاس از خداوند قادر حکیم در خصوص برگزاری این دوره از مسابقات قرآنی  مواردی چند را به استحضار حاضران گرامی می رساند.

-1هیأت داوران ضمن تشکر از کلیه مسئولان و مدیران استان، دست اندرکاران و عوامل اجرایی که از ماهها قبل با تلاش های بی دریغ خود شرایط برگزاری این دوره از مسابقات را فراهم نمودند، سپاس ویژه خود را تقدیم ستادعالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاداسلامی اصفهان و دبیرخانه کانونهای فرهنگی مساجد اصفهان می نماید.

-2 این دوره از مسابقات در حالی به اتمام رسیدکه شاهد ارتقاء سطح کیفی و کمی مسابقات در ابعاد مختلف آن از جمله حضور قاریان ، مرتلان، و حافظان ممتاز در این مسابقات، حضور داوران ممتاز و بین المللی و استفاده از فناوری روز در نحوه داوری،محاسبه و اعلام امتیازات بودیم.

- 3یکی از ویژگی های این دوره،  نظارت سیار مؤثر بر روند برگزاری و داوری و رسیدگی به موقع و پاسخگویی به متسابقین عزیز بود که با حضور هیأت محترم نظارت محقق گردید.

-4 در این دوره برای نخستین بار شاهد حضور خواهران گرامی از 25 استان کشور در رشته های حفظ 20جزء و کل قرآن کریم بودیم که توسط هیأتی از داوران ممتاز از استانهای خراسان رضوی، تهران، اصفهان و خوزستان مورد ارزیابی قرار گرفتند این حضور را به فال نیک گرفته و امیدواریم در سالهای آینده این حضور پررنگ تر شود.


- 5هیأت داوران ضمن تأکید بر برگزاری کیفی تر این مسابقات در سالهای آینده، در راستای منویات رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) پیشنهادهایی به شرح زیر تقدیم می دارد.

الف) با توجه به توانمندی و علاقه مندی مجموعه مدیریت استان اصفهان پیشنهاد می گردد که این مسابقات در سال آینده به صورت بین المللی و یا حداقل منطقه ای با حضور مساجد دیگر کشورهای اسلامی و یا کشورهای همسایه جمهوری اسلامی برگزار و زمینه را برای حضور قاریان، حافظان و مرتلان دیگر کشورها در جمهوری اسلامی ایران فراهم نماید.

ب) با توجه به نیاز مبرم آموزشی در زمینه های مختلف قرآنی پیشنهاد می گردد تا کارگاه هایی به فاصله سه ماه پیش از برگزاری این مسابقات برای متسابقین برگزار تا رفع ایرادات فنی، شاهد مسابقاتی با کیفیت بسیار بالاترباشیم.

ج) با عنایت به پیشرفت روز به روز فن آوری و امکان استفاده از فضای مجازی در حال حاضر، پیشنهاد می شود تا در سالهای آینده در کنار برگزاری مسابقات به شکل حضوری، مسابقاتی هم در  فضای مجازی برای افراد علاقه مندی که امکان حضور ندارند طراحی شده تا تعداد بیشتری از خوان گسترده قرآن بهره مند گردند.

د) با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مفهومی خواندن قرآن، تأسیس رشته ای جدید در جنب مسابقات با عنوان قرائت مفهومی یا معنا گرا با ضوابط ویژه خود پیشنهاد شده و امیداست از سالهای بعد در مسابقات اجرایی شود.

- 6از دیگر مزیت های این دوره، آزمون تفسیرهمراه با برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات مهارتهای کلاس داری، آشنایی با روش برداشت از قرآن و قالبهای بیان تفسیر بودکه با لطف خداوند متعال موجب غنای هرچه افزون تر این دوره از مسابقات گردید.

در پایان ضمن تشکر از میزبانی شایسته مردم شریف اصفهان و کلیه عوامل مدیریتی و اجرایی، آرزوی سلامتی و توفیق بیش از پیش برای قرآنیان عزیز و میهمانان ارجمند داشته و از خداوند منان مسألت می نماییم تا این تلاشها را ذخیره آخرت همگان قرار دهد.

هیأت داوران دهمین دوره مسابقات سراسری قرآن مدهامّتان  - اصفهان 1394

اخبار استان‌ها

تبلیغات