آیین نامه دومین جشنواره شیوه های نوین تدریس معارف دین - گیلان1390

مقدمه :

توجه و علاقه فراوان مردم کشور عزیزمان ایران به دین اسلام و رهنمودها و توصیه های آن باعث شده است ، تعلیم و تربیت اسلامی و پرورش نسلهای مومن و معتقد به مبانی و ارزشهای دین مبین اسلام در بین عموم مردم مورد توجه باشد و به آن اهمیت فراوانی بدهند. به همین دلیل مشاهده می شود در کنار آموزشهای غیر رسمی و فوق برنامه و به منظور تعلیم و تربیت بخشهایی از افراد جامعه (کودکان ، نوجوانان ، بزرگسالان و ...) برنامه های آموزشی در حوزه دین را تدوین و اجرا میکنند.در این عرصه افراد مختلف با قابلیتها و توانمندیهای بالا مشغول فعالیت هستند و در به ثمر رساندن این امر مقدس شرکت دارند تا بتوانند با بهره گیری از دانش ، مهارت  و شخصیت خود ، آموزه های دینی را در جامعه گسترش دهند. بدین اعتبار دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان برآن شد تا در  جهت انسجام و هماهنگی بیشتر در این حوزه و شناسایی استعداد های برتر و الگوی موفق اقدام به برگزاری دومین جشنواره شیوه های نوین تدریس معارف دین نموده ، تا ضمن معرفی افراد و الگوی برتر به جامعه دینی کشور بتواند به شناسایی نقاط ضعف،قوت و ایجاد رقابت سالم و تشویق و ترغیب، توجه به امر تدریس و آموزش در این حوزه نماید لازم به ذکر است تمامی معلمان و مربیان قرآن و معارف دین و عضو درکانونهای فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور، تمامی علاقمندان و فعالان در عرصه   آموزه های دینی در کشور که به تدریس می پردازند و همچنین مربیان معارف اسلامی که در سایر مراکز مشغول تدریس هستند نیز می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.

اهداف جشنواره :

مهمترین اهداف جشنواره عبارت است از :
1-    شناسایی و تشویق مربیان کارآمد و تقدیر از نوآوری و خلاقیت آنها در عرصه تدریس معارف اسلامی
2-    شناسائی شیوه ها و روش های نوین تدریس معارف دین
3-    ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین کانون های فرهنگی هنری مساجد استانها و مناطق
4-    ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین معلمان ، مربیان و پرورش دهندگان نیروهای انسانی درحوزه دین
5-    انتقال و تبادل مهارت ها و تجارب مفید تدریس
6-    شناسائی و توسعه رسانه های آموزشی موثر در تربیت دینی
7-    کارآمد نمودن آموزشهای غیر رسمی دینی و همگام نمودن با روشهای نوین تدریس

شرایط و ضوابط عمومی :

1-    همه آثار در دو رده سنی 20 تا 30سال و 30سال به بالا مورد بررسی قرار میگیرند.
2-    تمامی شرکت کنندگان  باید حداقل مدرک فوق دیپلم یا مدرک حوزوی معادل پایان سطح دو داشته باشند و در کانونهای فرهنگی هنری مساجد یا مراکز خاصی وظیفه تدریس را بر عهده داشته باشند.
3-    تمامی شرکت کنندگان باید فرم مشخصات فردی را تکمیل نموده و به دبیرخانه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد استان خود تحویل نمایند
4-    شرکت کنندگان در صورتی که مدارکی در خصوص امر تدریس و یا برگزاری دوره های آموزشی دارند را باید به دبیرخانه استان تحویل نمایند.
5-    حضور خواهران در جشنواره بلامانع است.
6-    کلیه شرکت کنندگان باید آثار خود در قالب لوح فشرده و تشریح کتبی شیوه تدریس خود را تاپایان وقت اداری روز پنجشنبه 28/11/89 به دبیرخانه استان خود تحویل دهند.
7-    آثار منتخب باید تا تاریخ 10/12/89 به استان میزبان(گیلان) معرفی گردد.
8-    همه شرکت کنندگان باید دوقطعه عکس، یک برگ رونوشت شناسنامه و کارت ملی را همراه با سایر مدارک  به دبیرخانه استان خود تحویل نمایند.
اهم وظایف دبیرخانه کانونهای فرهنگی وهنری مساجد استانها:
1-    ارتباط و توجیه مسئولین کانونهای سطح استان
2-    ثبت نام و توجیه مدرسان و آموزشگران و مربیان ، دریافت شیوه نامه ها و سازماندهی آنها تا حد ممکن
3-    همکاری در جهت ضبط برنامه های تدریس با کیفیت بالا و توجه به زمانبندی طرح و اقدامات به موقع ، خصوصاً ارسال آثار
4-    اتخاذ تدابیر لازم جهت حفظ آثار رسیده و ارسال مناسب آن با حداکثر رعایت موارد ایمنی ،
5-    سازماندهی مناسب جهت شرکت افراد و آثار برتر در جشنواره  و تهیه و تنظیم گزارش عملکرد جهت شرکت در ارزیابی و انتخاب استانهای برتر(در اختتامیه این جشنواره استانهای برتر به لحاظ اهتمام در امر برگزاری این جشنواره معرفی میشوند)
6-    انجام فعالیتهای تبلیغی جشنواره در مراکز علمی ، فرهنگی ، آموزشی و تبلیغی استان اعم از تبلیغات محیطی، رسانه ای و حضور در مساجد و جلسات اداری و محافل دینی
7-     ارتباط مستمر با  دبیرخانه ی جشنواره در استان میزبان

موضوعات جشنواره :

1-    فعالیت جشنواره در این دوره در چهار موضوع زیر ، طبقه بندی و بررسی خواهد شد:
2-    قرآن با محوریت روانخوانی  2- اعتقادات با محوریت معاد  3- احکام با محوریت روزه
4-اخلاق با محوریت آداب سفر

شرایط و ضوابط اختصاصی  تدریس و اثر ارائه شده:

1-    بر اساس موضوع انتخابی و طرح تهیه شده و در یک موقعیت آموزشی واقعی ضبط صورت می گیرد. در این موقعیت (حضور شاگردان  10 تا 30 نفر، در تشکیل کلاسهای مربوط به خردسالان  و نوجوانان حضور دختران و پسران در یک کلاس برای ضبط فیلم مانعی ندارد) ضبط تصویری با کیفیت مطلوب صدا، فعالیتهای مربی ، شاگردان، وسایل آموزشی (در صورت استفاده) به طور کامل انجام می شود.
2-    مدت تدریس براساس یک درس از مبحث مربوطه حداقل 10و حداکثر 30دقیقه خواهد بود.
3-    موضوع درس، اهداف آموزشی، محدوده سنی ، ویژگی مخاطبان و سرفصل های درس مورد نظر می بایست در مشخصات درس و اثر درج گردد.
4-    در صورت استفاده از روشها، فنون و تکنیک های ابداعی و جدید ، لازم است در قالب یک طرح تفصیلی به تشریح و توجیه آن اقدام گردد.
5-    زبان اصلی جشنواره و آثار، فارسی است و در صورت استفاده از گویش های دیگر ترجمه آن باید ارائه شود.
6-    آثار بایستی مبتنی بر فرآیند یاد دهی ، یادگیری و تدریس محور باشد.
7-    جنبه های ارتباطی چهره به چهره رعایت گردد.
8-    موازین زیبا شناختی ، روان شناختی و جامعه شناختی رعایت شود.
9-    امکان انتقال ، نشر و .... را داشته باد.
10-    مبتنی بر منابع صحیح و غیر اختلافی باشد.
11-    دبیرخانه های استانی باید پس از برگزاری مرحله استانی ، تا سقف 5 اثر برتر را به استان میزبان جشنواره(گیلان) معرفی نمایند.

اخبار استان‌ها

تبلیغات