آیین نامه نخستین جشنواره سرود روستایی - هرمزگان 1391

مقدمه
از آنجا که جشنواره سرود، علاقمندان زیادی در میان اعضاء کانون های فرهنگی و هنری مساجد  دارد، لذا دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشور به منظور اشاعه فرهنگ ناب رضوی، شناسایی استعدادهای هنری روستایی، ایجاد انگیزه مضاعف در میان نوجوانان و جوانان روستایی برای ورود جدی به عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری، تقویت روحیه نشاط و شادابی و نیز معرفی ظرفیت های بسیار ارزشمند کانونهای فرهنگی و هنری روستایی در نظر دارد جشنواره سرود کانونهای فرهنگی و هنری مساجد روستایی را با  مشارکت استانداری هرمزگان، دبیرخانه جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان هرمزگان برگزار نماید.

1-     مراحل برگزاری جشنواره

الف) مرحله استانی:
1-    دبیرخانه استان، فراخوان جشنواره را به کلیه کانونهای فرهنگی و هنری روستایی استان ارسال می نماید.
2-    هر گروه می‌تواند 2 اثر را به دبیرخانه استان ارسال نماید.
3-    کانون¬ها باید آثار خود را در قالب لوح فشرده (VCD) و با کیفیت مناسب به همراه متن سرود تا تاریخ 20/5/91 به دبیرخانه استان ارسال نمایند.
4-    کلیه آثار دریافت شده توسط دبیرخانه استانها مورد بررسی قرار گرفته و مرحله استانی باید در دهه کرامت (28/6/91 تا 4/7/91)برگزار شده و حداکثر 4 گروه برتر برای داوری مرحله نیمه نهایی به دبیرخانه جشنواره (استان هرمزگان) معرفی شود.
تلفن‌ تماس با دبیرخانه استان هرمزگان:  5555185-0761

ب) مرحله کشوری
1-    بخش مقدماتی: داوری آثار در  نیمه دوم آبان¬ماه 1391 انجام و 12 اثر برتر  انتخاب و توسط استان میزبان جهت شرکت در مرحله حضوری کشوری دعوت خواهند شد.
توجه: در این مرحله كه آثار به شكل غير زنده، (VCD) ارسال و بررسي مي‌شوند توجه به نكات زير ضروري است:
•    صدابرداری اکویی موجب کسب 1 تا 2 امتیاز منفی در بخش آداب و شرایط خواهد شد.
•    ارسال اثر به شکل صوتی و track (بدون تصویر) و یا به شکل لب خوانی و میکس صدا و تصویر (عدم اجرای زنده) و یا به شکل مجلسی باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد. (ارسال اثر به شکل VCD و غیرنرم‌افزاری باشد)
•    كار بطور زنده صدا و تصوير برداري شود. (در تمام زمان اجراي كار، تصوير غير از گروه  چيز ديگري را نشان ندهد و همچنین تصویر پرش نداشته باشد که در این صورت میکس تصویر در تصویر تلقی شده و کل کار حذف می‌شود)
•    در صورت راهیابی اثر به مرحله کشوری افراد حاضر در فیلم، مجاز به اجرای گروهی در مرحله پایانی بوده البته گروه اجازه تغییر حداکثر 2 نفر را نیز دارد. در ضمن تغییر متن سرود با صلاحدید گروه بلامانع است.

     2- بخش نهایی: اجرای حضوری گروههای دعوت شده در استان میزبان
این مرحله که همزمان با ایام ولادت پیامبر اعظم، امام جعفر صادق علیهماالسلام، هفته وحدت و نیز در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی از 10 تا 12 بهمن  1391 برگزار خواهد شد از هر رده سنی سه گروه برتر (مجموعا 6 گروه)  انتخاب و جوایز نفیسی به  آنان اهدا خواهد شد.
2-  شرایط و ضوابط عمومی جشنواره
شرایط و ضوابط عمومی جشنواره شامل موارد زیر می باشد:
1-    تمامی شرکت کنندگان در جشنواره حتماً باید ساکن روستا باشند. (به استثناء آهنگساز و مربی گروه)، شایان ذکر است در صورتی که مربی و آهنگساز ساکن روستا باشند امتیاز جداگانه برای گروه منظور خواهد شد.
2-    جشنواره در دو رده سنی 10 تا 15 سال و 14 سال به بالا می باشد. (حداکثر سن شرکت کنندگان 30 سال      می باشد.)
3-    مدیران مسئول کانونهای فرهنگی و هنری مساجد روستایی، می¬بایست نسبت به اخذ تاییدیه سکونت اعضاء گروه¬ها در روستا از مبادی ذیربط (مدارس، شورای اسلامی روستا و دهداری) اقدام و به همراه اثر به دبیرخانه استان ارسال نمایند.
شایان ذکر است، دبیرخانه استان نیز باید رونوشت تائیدیه فوق را همراه با آثار برتر استان به دبیرخانه استان میزبان ارسال نماید.
4-    چنانچه در هر مرحله از برگزاری جشنواره، تاییدیه سکونت هر یک از اعضاء گروه در روستا، دچار خدشه گردد، گروه مزبور از راهیابی به مراحل بعدی و شرکت در جشنواره های مشابه محروم خواهد شد.
5-    چنانچه دبیرخانه¬های استانی، آثار برگزیده مرحله استانی را تا پایان مهلت مقرر به دبیرخانه استان میزبان تحویل ننمایند، دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.
6-    آغاز جشنواره¬های استانی همزمان با آغاز دهه کرامت بوده و مرحله کشوری در نیمه دوم سال 91 و به میزبانی کانون امام المنتظر (عج) روستای کردر میناب (استان هرمزگان) برگزار خواهد شد.
7-    علاقمندان باید آثار خود را با رعایت شرایط عمومی و اختصاصی جشنواره و تا تاریخ های تعیین شده به     دبیرخانه های استان-ها ارسال و یا تحویل نمایند.


3-  شرایط و ضوابط اختصاصی
1-     حداكثر زمان اجرا 10 دقيقه و نفرات گروه حداقل 7 و حداكثر پانزده نفر (يك نفر آهنگساز + يك نفر مربي +    13 نفر اعضاء گروه سرود) می¬باشد.
2-    حضور رهبر گروه و یا مربی در کنار گروه الزامی است.
3-    امتیاز حضور تکخوان در گروه با دیگر امتیازات جمع نمی‌شود اما تکخوان برتر قابل تقدیر است.
4-    عدم آرايش تركيب گروه در حين اجرا موجب کسر امتياز از گروه خواهد شد.
5-    تهیه ابزار و لوازم مورد نياز گروه براي اجراي سرود اعم از ضبط صوت، VCD و .... به عهده سرپرست گروه است.
6-    کلیه آثار  در دو گروه سنی 10 تا 15 سال و 14 سال تا 30 سال بررسی خواهد شد.
7-    ارايه متن مكتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر الزامي است. 
8-    اجرای موسیقی  زنده در جشنواره ممنوع می‌باشد.
9-     سرودهایی که با گویشهای محلی اجرا می¬شود، در بخش ویژه محلی به صورت جداگانه داوری می¬گردد.        (شعر و ترجمه مکتوب فارسی اثر ارسال شود.)
10-    در مرحله حضوری، هر گروه باید 2 اثر را آماده و اجرا نماید. درصورت ارائه یک اثر به زبان محلی، اثر دوم باید ترجمه فارسی کار اول باشد.
11-     این جشنواره مختص برادران می‌باشد. 


 مدارکی که باید توسط گروه‌ها ارسال گردد:
الف) تکمیل فرم مشخصات فردی برای همه اعضای گروه (مربی و سرپرست)
ب) ارسال معرفی نامه کانون با تأیید دبیرخانه استان
ج) کپی صفحه اول شناسنامه
د) یک قطعه عکس 4 × 3
ه) اخذ تاییدیه سکونت اعضاء گروه ها در روستا از مبادی ذیربط (مدارس یا شورای اسلامی روستا و یا دهداری)
موضوعات جشنواره : کلیه گروه ها باید آثار خود را فقط با موضوعات حضرت امام رضا، حضرت فاطمه معصومه و حضرت شاهچراغ (علیهم السلام) ارسال نمایند.

 
                                        دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشور

اخبار استان‌ها

تبلیغات