آیین نامه هشتمین جشنواره قرآن - خوزستان 1391

بسم الله الرحمن الرحیم
« آیین نامه هشتمین جشنواره  قرآن (مدها مّتان )  کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور»
 
 الف) مقدمه
دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان  مساجد کشور به منظور جهت دهی و غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نیز استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری در جهت جذب بیشتر و بهتر آنان به مساجد ، جشنواره بزرگ قرآن با نام «مدها مّتان» را  به همت ستاد‌عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و با مشارکت مرکز توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،شبکه قرآن و معارف سیما، شبکه رادیویی قرآن، استانداری خوزستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان و دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان خوزستان برگزار می‌کند.
 جشنواره قرآن از پرشورترین و وزین‌ترین جشنواره‌هایی است که توسط دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان برگزار می‌شود و علاقمندان زیادی را در میان اعضاء کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور دارد. جشنواره قرآن در طول هفت دوره برگزاری در میان اعضاء کانون‌های مساجد اقدامات شایسته‌ای را در جهت شناسایی قاریان و حافظان فعال در کانون‌ها بعمل آورده است.
شایان ذکر است هشتمین جشنواره بزرگ جوانان مساجد در رشته‌های متنوع فرهنگی و هنری با برگزاری جشنواره قرآن آغاز به کار می‌کند.

ب) اهداف برگزاری جشنواره:
-شناسایی و ارتقای سطح اطلاعات عمومی و تخصصی جوانان علاقه‌مند به قرآن و فرهنگ غنی اسلام
-  حضور پر نشاط‌تر اعضای کانون‌ها در فعالیت‌های قرآنی ملی و بین‌المللی
- کشف و شناسایی استعدادهای برتر قرآنی فعال کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در قالب ایجاد رقابت سالم
- ترغیب و تشویق مدیران کانون‌ها به کشف استعدادهای محلی و منطقه‌ای فعال در امور قرآنی
- آشنایی بیشتر مردم و مسئولان با استعدادها و ظرفیت‌های قرآنی موجود در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد   

ج) رشته های جشنواره قرآن :
جشنواره قرآن "مدها مّتان" در 7رشته به شرح ذيل برگزار مي‌گردد:
1)قرائت 2) حفظ   3) اذان 4) ترتيل 5) تفسیر 6) مفاهیم قرآن و نهج البلاغه   7) تصحیح قرائت حمد و سوره و اذکار نماز

1)رشته قرائت: این رشته به صورت قرائت مسابقه ای انجام می‌شود. قاریان راه یافته به مرحله کشوری، پس از شرکت در بخش مقدماتی و احراز رتبه لازم به بخش فینال راه یافته و در نهایت سه نفر برتر معرفی خواهند شد.
*لازم به ذکر است نفرات اول تا دهم مرحله کشوری اوقاف در 5 سال گذشته امکان شرکت در مرحله استانی جشنواره مدها مّتان را ندارند.
* در رشته قرائت استان‌هایی که تعداد کانون‌های فرهنگی و هنری آنان بالای500 و 1000 باب می‌باشند، می‌توانند برای مرحله کشوری به ترتیب نفرات اول و دوم و اول تا سوم مرحله استانی را به استان میزبان مرحله کشوری معرفی نمایند.

2)رشته حفظ: در رشته حفظ، 6 بخش دو، پنج ، هفت ،ده، بیست و سی جزء(حفظ کل) برای مرحله استانی و سه بخش ده ، بیست و سی جزء(حفظ کل) برای مرحله کشوری در نظر گرفته شده است و هر يك جزء بايد پيوسته باشد و توالي يك جزء با جزء ديگر نيز الزامي است.
* در رشته حفظ کل استان‌هایی که تعداد کانون‌های فرهنگی و هنری آنان بالای500 و 1000 باب  می‌باشند، می‌توانند برای مرحله کشوری به ترتیب نفرات اول و دوم و اول تا سوم  مرحله استانی را به استان میزبان معرفی نمایند.

3) رشته اذان: شركت كنندگان در رشته اذان، باید از مؤذنين مساجد باشند و غالباً اذان مسجد بعهده آنان باشد و اين امر نيز به تأييد كتبي امام جماعت مسجد رسيده باشد.

تذکر: دبیرخانه های استانی می‌توانند در مرحله استانی این رشته را در دو رده سنی زیر 16 و بالای 16 سال برگزار نمایند.
* لازم به ذکر است فقط رده های سنی 16 سال به بالا می‌توانند جهت حضور در مرحله کشوری به استان میزبان (خوزستان) معرفی شوند.

4) رشته ترتيل: شركت در رشته ترتيل كل قرآن ، فقط براي آن دسته از شركت‌كنندگان است كه طور ثابت در ترتيل طرح تلاوت نور مساجد، حضور داشته باشند و اين امر نیز به تأييد كتبي امام جماعت مسجد رسيده باشد.
ضروری است تأییدیه مذکور توسط دبیرخانه استان از شرکت کنندگان اخذ گردد.
* دبیرخانه‌های استانی می‌توانند در مرحله استانی، این رشته را در دو رده سنی زیر 16 و بالای 16 سال برگزار نمایند اما فقط رده های سنی 16 سال به بالا می‌توانند جهت حضور در مرحله کشوری به استان میزبان معرفی شوند.

5) رشته تفسیر: این رشته که ویژه امامان جماعت مساجد می‌باشد در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می‌شود:

الف) مرحله استانی : آزمون کتبی از جزء پنجم تا جزء هشتم قرآن ( کتاب تفسیر همراه چاپ شده توسط ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور) در تاریخ 91/7/28  بصورت سراسری برگزار می‌شود.
پس از برگزاری آزمون کتبی، ده نفر برتر در مرحله آزمون شفاهی (شیوه بیان تفسیر) شرکت می‌کنند.
رتبه برتر بخش شفاهی جهت حضور در مرحله کشوری به استان میزبان جشنواره (خوزستان) معرفی می‌گردد.
توضیح: استان هایی که بیش از 700 باب کانون دارند، می توانند نفرات اول و دوم بخش تفسیر را به مرحله کشوری معرفی نمایند.

ب) مرحله کشوری : این بخش فقط بصورت شفاهی (شیوه بیان تفسیر) برگزار می شود.

6) رشته مفاهيم قرآن و نهج البلاغه: در جشنواره هشتم این رشته تنها در مرحله استانی برگزار خواهد شد. جزوه‌ای با موضوع "نماز در قرآن و نهج البلاغه" تهیه و برای دبیرخانه های استانی ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان در این رشته با مطالعه این جزوه در آزمونی که به صورت سراسری در تاریخ 91/7/28 برگزار خواهد شد، شرکت می نمایند. (شایان ذکراست فایل pdf جزوه‌ی مذکور از تاریخ 91/ در سایت جشنواره بزرگ جوانان مساجد به نشانی:  www.javananemasajed.ir قرارخواهدگرفت.)

7) رشته صحيح خواني حمد و سوره و اذكار نماز: این رشته فقط در مرحله استانی(مسجد/شهرستان/مرکز استان) برای گروه سنی 8 تا 15 سال برگزار خواهد شد. در این رشته حمد، سوره و اذکار نماز شرکت کنندگان با قرائت یک رکعت نماز در حضور داوران مورد بررسی قرار می گیرد.

د) شیوه برگزاری جشنواره:
جشنواره در دو مرحله و به شرح زیر برگزار می گردد:

1) برگزاری مرحله استانی: با توجه به گستردگی رشته های هشتمین جشنواره قرآن جوانان مساجد و نیز در راستای ارتقای سطح کیفی رقابتها و صعود منتخبین اصلح استانی به مرحله کشوری، برگزاری کلیه رشته‌ها الزامی است.
انتخاب هیات داوران و کمیته‌های اجرایی در این مرحله، بر عهده دبیرخانه استان انجام خواهد شد.
 لازم به ذکر است اجراي كليه امور مربوط به مرحله استاني بر عهده دبيرخانه كانونهاي فرهنگي و هنري استان بوده و دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان، مستقر در ستاد‌عالی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد، حكم ناظر كمي و كيفي را خواهد داشت.
 تذكر: دبیرخانه‌های استانی حداکثر تا تاریخ 91/8/30 فرصت دارند تا اسامی منتخبین در رشته‌های مختلف را به دبیرخانه اجرائی هشتمین جشنواره قرآن (استان خوزستان) معرفی نمایند.

2)زمان و مکان  برگزاری مرحله  کشوری: نفرات منتخب مرحله استانی (رتبه های برتر هررشته بر اساس آیین نامه) جهت رقابت و حضور در مرحله کشوری به دبیرخانه استان میزبان(خوزستان) معرفی می شوند. این مرحله به صورت حضوری و از تاریخ 91/9/21 تا 91/9/24 در استان خوزستان برگزار می شود.
 

ه‍ ) شرایط و ضوابط شرکت کنندگان در جشنواره‌:

1-تکمیل فرم ثبت نام (فرم پیوست) توسط شرکت کنندگان (کلیه شرکت کنندگان می بایست ضمن تکمیل فرم مذکور، نسبت به ثبت نام اینترنتی از طریق سایت www.javananemasajed.ir اقدام نمایند)

2-    ارسال کپی شناسنامه و کپی کارت ملی به دبیرخانه استان 
·        ارائه  معرفی نامه از کانون فرهنگی هنری مسجد

شرایط شرکت کنندگان در مرحله کشوری:
· كسب حداقل 70 از 100 امتياز بعنوان حد نصاب براي صعود به مرحله کشوری در تمامي رشته‌ها الزامي است.
· كساني كه رتبه ممتاز (اول تا سوم) مسابقات بین المللی را داشته‌ باشند  نمی توانند در جشنواره شرکت نمایند.
· سن تمامی شرکت کنندگان باید بین 16 تا 30 سال باشد. (در رشته تفسیر حداکثر سن40 سال می باشد)
· تمامی کسانی که رتبه اول جشنواره های ششم و هفتم مدهامّتان را کسب نموده اند نمی‌توانند در همان رشته شرکت نمایند.
· هر گونه جابجایی در نفرات برتر معرفی شده بدون هماهنگی با دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد فاقد اعتبار می‌باشد.
·  دبیرخانه های استانی می‌بایست لیست نفرات برگزیده (اول تا سوم هر رشته) را به همراه بیانیه هیئت داوران حداکثر تا تاریخ 91/8/30 به دبیرخانه استان میزبان جشنواره «خوزستان» ارسال نمایند.
·        این جشنواره ویژه برادران می‌باشد.

* هر گونه تغییرات احتمالی در خصوص جشنواره قرآن از طریق سایت جشنواره بزرگ جوانان مساجد به اطلاع خواهد رسید.


هشتمین جشنواره قرآنی مدها مّتان

ردیف
عنوان برنامه
تاریخ
1
ابلاغ آیین نامه جشنواره به دبیرخانه های استانی
91/5/1
2
برگزاری مرحله استانی جشنواره
پس ازدریافت آئین نامه تا 91/8/15
3
برگزاری رشته مفاهیم قرآن و نهج البلاغه و تفسیر (مرحله استانی)
91/7/28
4
آخرین مهلت برگزاری مرحله استانی و اعلام نفرات برتر هر رشته به دبیرخانه استان میزبان «خوزستان»
91/8/30
5
اجرای مرحله کشوری جشنواره به میزبانی استان خوزستان
  91/9/21لغایت 91/9/24

رونوشت:

اخبار استان‌ها

تبلیغات