آیین نامه ششمین جشنواره آواها و نغمه های آسمانی - مازندران ١٣٨٩


مقدمه :
جشنواره آواها و نغمه هاي آسماني از جشنواره هايي است كه علاقمندان زيادي در ميان اعضاء كانونهاي مساجد دارد. اين جشنواره در دو رشته سرود و تواشيح برگزار مي گردد. دبیرخانه استانها، پس از برگزاری مرحله استانی جشنواره سه گروه برتر در هر رشته را جهت مرحله کشوری به دبیرخانه استان میزبان(مازندران) معرفی می نمایند.مرحله كشوري در دو بخش قابل اجراست :


     1- بخش مقدماتی: داوری آثار از لو ح های فشرده آثار که به دبیرخانه استان میزبان جشنواره رسیده است ، در دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد انجام و 10 اثر برتر در هر رشته (جمعاً 20 اثر) انتخاب و توسط استان میزبان جهت شرکت در مرحله حضوری کشوری دعوت خواهند شد.
     2- بخش نهایی: اجرای حضوری گروههای دعوت شده در استان میزبان است .لازم به ذکر است در این مرحله که در دهه سوم آبان ماه برگزار خواهد شد، سه گروه برتر در هر رشته انتخاب و جوایزی به آنان اهدا خواهد شد.

شرايط و ضوابط عمومي :

1-    تمامي شركت كنندگان بايد عضو كانونهاي فرهنگي وهنري مساجد باشند.
2-    تمامي شركت كنندگان بايد فرم مشخصات فردي را تكميل نموده و ارسال نمايند.
3-    دبیرخانه های استانی باید آثار گروهها را در قالب لوح فشرده (VCD) و با کیفیت مناسب به همراه متن اثر تحویل گرفته و  به دبیرخانه استان میزبان جشنواره ارسال نمایند.
4-    کلیه آثار منتخب توسط دبیرخانه استانها ، باید تا تاریخ 20/7/89 به دبیرخانه استان میزبان برگزاری مرحله کشوری  ارسال شود.
5-    اجرای موسیقی  زنده در جشنواره ممنوع می‌باشد.
6-    کلیه گروهها می توانند آثار خود را با موضوعات شهید و دفاع مقدس، غدیر، نماز، مهدویت ، امام رضا(ع) ، امام حسین (ع) و عاشورا و حضرت زهرا (س)(عفاف و حجاب) ارائه نمایند.
7-     این جشنواره مختص برادران می‌باشد. 
مدارک مورد نیاز تمامی راه یافتگان به مرحله کشوری جهت ارسال به دبیرخانه استان میزبان :   
 الف) تکمیل فرم مشخصات فردی برای همه اعضای گروه (مربی و سرپرست)
ب) ارسال معرفی نامه کانون، ممهور به مهر دبیرخانه استان
ج) کپی صفحه اول شناسنامه
د) دو قطعه عکس 4 × 3


شرایط و ضوابط اختصاصی رشته تواشیح :

1-    در رشته تواشيح نفرات گروه 5 تا 7 نفر و حداکثر زمان اجرای کل کار فارسی و عربی 6 تا 8 دقیقه است. (در صورت عدم رعایت ضابطه مربوطه از بخش آداب و شرایط امتیاز کسر می‌گردد، در ضمن زمان اجرای بخش عربی 5 تا 6 دقیقه و زمان اجرای بخش فارسی 1 تا 2 دقیقه می‌باشد)
2-    در رشته تواشيح متن اجرا باید عربی – فارسی (ترکیبی) باشد (متن عربی 4/3 حجم کل کار و متن فارسی 4/1حجم کل کار) و در صورت عدم اجرای بخش فارسی تواشیح 4 نمره از آداب و شرایط کسر خواهد گردید. ضمناً لحن بخش فارسی در امتیازات داور لحن محاسبه نخواهد شد و بطور کلی بخش فارسی نمره مثبت ندارد. (ترجمه تایپ شده متن تواشیح باید به همراه لوح فشرده اثر ارسال شود)
تذکر: بخش فارسی با حجم یک چهارم بخش عربی و در ابتدای تواشیح به شکل پیش نیاز تواشیح اجرا می‌شود در صورت کسب حد نصاب 50 درصد امتیاز داوران صوت و لحن و هماهنگی، گروه مجاز به اجرای بخش عربی (اصلی) کار در زمان 6 تا 8 دقیقه می‌باشد. قابل ذکر است نمره بخش فارسی با بخش عربی جمع نمی‌شود و اجرای این بخش صرفاً به منظور آشنایی حاضران در مجلس با معنای متون عربی تواشیح طراحی شده است و با عنوان شرط ورود نامیده می‌شود عدم اجرای بخش فارسی تواشیح 4 امتیاز منفی و دارا بودن بیش از یک چهارم حجم عربی یک امتیاز منفی در بخش آداب و شرایط در بر خواهد داشت.
3-    ارائه متن مكتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر الزامي است. 
4-در صورت راهیابی اثر به مرحله کشوری، افراد حاضر در فیلم، مجاز به اجرای حضوری در مرحله پایانی بوده و گروه اجازه تغییر حداکثر 2 نفر را دارد. در ضمن تغییر متن  تواشیح با صلاحدید گروه بلامانع است.
5-حضور رهبر گروه و یا مربی در کنار گروه الزامی است.
6-سن شرکت کنندگان باید بین 16 تا 30 سال باشد.(البته جهت هماهنگی، گروه میتواند 2 نفر زیر 16 و یا بالای 30 سال داشته باشد)

 
تذکرات مهم در خصوص رشته تواشیح:
1-    استفاده از موسیقی به شکل زنده باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد.
2-    امتیازهای مثبت یا منفی اجرای تکخوانها در بخشهای داوری صوت و لحن و فصاحت جزو امتیاز گروه محاسبه می‌شود. در ضمن از تکخوان برتر نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.
3-    گروه‌های برتر مسابقات تواشیح سازمان اوقاف (کلیه گروه‌هایی که طی سالهای گذشته تا به حال به مرحله کشوری راه پیدا کرده‌اند) نمی‌توانند در رشته تواشیح ششمین جشنواره بزرگ جوانان شرکت نمایند.
4-    گروه‌های برتر تواشیح جشنواره‌های سالهای گذشته ستاد عالی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد (گروه‌های اول تا سوم کشوری) به عنوان دسته (الف) می‌توانند آثار خود را به شکل VCD و غیر نرم افزاری به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند تا صاحبان 3 اثر برتر، به مرحله نهایی (حضوری) جشنواره دعوت شوند.

تبصره: گروههای برتر سازمان اوقاف و ستاد عالی که 5 نفر اعضاء آنها عوض شده و نام گروه را نیز تغییر داده باشند پس از گذراندن مرحله استانی  به عنوان گروه جدید می‌توانند در جشنواره شرکت نمایند.
5-    از بین آثار گروه‌های جدید که برای اولین بار اثر فرستاده‌اند ، صاحبان 7 اثر به مرحله نهایی دعوت می‌شوند تا به عنوان دسته (ب) با یکدیگر به رقابت بپردازند. 
6-    عدم رعایت مواردزیر ازسوی کلیه گروهها موجب کسر امتیاز از بخش آداب و شرایط خواهد شد: عدم  ارائه مشخصات گروه، عدم مشاركت بعضي از افراد در اجراء، عدم اجراء از حفظ (از روخواندن متن)، عدم تناسب در نشستن و ايستادن و لباس هماهنگ، عدم رعايت شئون اسلامي در حركات و رفتار، استفاده از ايماء و اشاره هنگام اجراء، كم يا زياد شدن تعداد افراد گروه به ازاء هر نفر (5 تا 7 نفر تعداد مجاز)، كم يا زياد شدن زمان اصلي اجراء به ازاء هر 1 دقيقه (زمان اصلي اجراء 5 تا 6 دقيقه)، از موارد كسر نمره مي‌باشد (هر مورد کامل 1 امتياز منفي) ، کار فارسی 1 تا 2 دقیقه اجراء شود، « عدم موجود بودن متن مكتوب و كامل 1 تا 2 نمره منفي (نام شاعر و آهنگساز و اعضاء گروه به همراه متن اعراب گذاري و ترجمه شده)» ،‌ « عدم اجراي بخش فارسي تواشيح (4-  امتياز)» ، «زمان اصلی اجراء تواشیح 5 تا 6 دقیقه و تنها به بخش عربی اثر مربوط می‌شود»، در صورتی که صدا برداری اکوئی باشد 1 تا 2 امتیاز منفی ،عدم تحویل متن تواشیح در مرحله نهائی به هیات داوران(2 امتیاز) ، عدم تحویل اسامی گروه به همراه سن اعضاء گروه به هیات داوران (2 امتیاز) منظور می‌شود.
7-    ارسال اثر به شکل صوتی و track (بدون تصویر) و یا به شکل لب خوانی و میکس صدا و تصویر (عدم اجرای زنده) و یا به شکل مجلسی باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد. (ارسال اثر به شکل VCD و غیرنرم‌افزاری باشد)
8-    كار بطور زنده صدا و تصوير برداري شود و بهتر است در استوديو باشد تا ضبط صدا با كيفيت انجام شود . (در تمام زمان اجراي كار، تصوير غير از گروه تواشيح، چيز ديگري را نشان ندهد و همچنین تصویر پرش نداشته باشد که در این صورت میکس تصویر در تصویر تلقی شده و کل کار حذف می‌شود)
9-    پخش موسیقی ضبط شده در حین اجرای کار باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد.

 
شرایط و ضوابط اختصاصی رشته سرود :
1-    در رشته سرود گروهها می توانند در دو مقطع سنی 10 تا 15 سال و 14 سال به بالا شرکت نمایند.
2-     نفرات گروه حداكثر باید شانزده نفر(يك نفر آهنگساز + يك نفر مربي + 14 نفر گروه سرود) باشد.
3-    حضور رهبر گروه و یا مربی در کنار گروه الزامی است.
4-    امتیاز حضور تکخوان در گروه با دیگر امتیازات جمع نمی‌شود اما تکخوان برتر قابل تقدیر است.
5-    عدم آرايش تركيب گروه در حين اجرا موجب کسر امتياز از گروه خواهد شد.
6-    ابزار و لوازم مورد نياز گروه براي اجراي سرود اعم از ضبط صوت، VCD و .... به عهده سرپرست گروه است.
7-    ارائه متن مكتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر الزامي است. 
8-    لازم به ذکر است ،تمامی گروههایی که به مرحله نهایی راه می یابند باید آمادگی اجرای دو اثر را داشته باشند.
9-گروههای سرود باید عضو کانونهای فرهنگی هنری مساجد باشند و دبیرخانه‌های استانی از معرفی گروههای حرفه ای خودداری نمایند.
              
                       

فرم مشخصات فردي متقاضیان شرکت در ششمین جشنواره بزرگ جوانان مساجد


نام:...........       نام‌خانوادگي:............................. نام پدر:....................... شماره شناسنامه: ...............  تاريخ تولد:......./......./.......13      شماره ملی:................................... محل‌تولد(استان /شهر/بخش): .................../....................../................ مقطع تحصيلي:........................... رشته تحصيلي:..................................... محل تحصيل:................................. شغل: ..........................  شماره تلفن همراه ........................... تلفن ثابت (با کد).................................آدرس محل سكونت:...........................................................................................................  كدپستي:....................................  مدت همكاري با كانون فرهنگي هنري:..................................... آدرس دقيق كانون و مسجد:...................
.................................................................................  آدرس پست الكترونيك(Email):...........................................................................
دوره ها و آموزشهايي كه تاكنون گذرانده‌ايد(قرآني (حفظ، صوت و لحن ، تجويد و تفسير)رايانه، فني، هنري، دانشگاهي، حوزوي، سياسي و علمي) به همراه مدت دوره، برگزاركننده، زمان و محل برگزاري:
1.    ......................................................................../..................................................................../.... ...................................
2.    ........................................................................./.......................................... ........................./.. ...................................
3.    ........................................................................../..................................................................../.....................................
مایل به شرکت درکدام یک از جشنواره های زیر می باشید:
1-جشنواره قرآن :رشته های  اذان¨  مفاهیم  ¨حفظ ¨  قرائت ¨  ترتیل¨ نهج البلاغه¨ ابتهال ¨
2-جشنواره آواها و نغمه ها :    سرود     ¨ تواشیح ¨
3-جشنواره هنرهای تجسمی :   گرافیک ¨        نقاشی ¨     خوشنویسی ¨      عکس¨    کاریکاتور¨
4-جشنواره هنرهای نمایشی :    نمایشنامه نویسی¨      فیلم کوتاه ¨            تئاتر¨
5-جشنواره شعر:  شعرکلاسیک ¨     شعرنو¨     نثر شاعرانه ¨    داستان نویسی ¨  
6-جشنواره نشریات تجربی :  وبلاگ نويسي¨       نشريات تجربي ¨
7 -جشنواره شیوه های نوین آموزشی :   اخلاق ¨      احکام ¨ اعتقادات ¨   قرآن ¨

محل امضاءشرکت کننده:                                    
                                                                   
                                                                                        دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشور       

اخبار استان‌ها

تبلیغات