بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره نشریات تجربی - اردبیل 1388


بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره سراسری نشریات تجربی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

امسال برای اینکه ما بتوانیم آنچه را که در دعای شریف تحویل سال به ما تعلیم داده شده است و وظیفه ماست انجام بدهیم، برای اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیت های کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چندبرابر کنیم، کار را متراکم تر و پرتلاش تر کنیم. من امسال را به عنوان سال همت مضاعف و کار مضاعف نام گذاری می کنم به امید اینکه در بخش های مختلف، بخش های اقتصادی، بخش های فرهنگی، بخش های سیاسی، بخش های عمرانی، بخش های اجتماعی، در همه عرصه ها مسئولین کشور به همراه مردم عزیزمان بتوانند با گام های بلندتر، با همت بلندتر، با کار بیشتر و متراکم تر راه های نرفته را بپیمایند و به هدف های بزرگ خود انشاء الله نزدیک تر شوند ما به این همت مضاعف نیازمندیم. کشور به این کار مضاعف نیازمند است.
«مقام معظم رهبری»
قلم یکی از اسطوره های تاریخی قبل و بعد از اسلام بوده است. جایگاه قلم به آنجا رسید که خداوند متعال در آیات مختلفی به پیامبر اعظم خاتم الانبیاء و پایان دهنده وحی از سوگند به قلم می گوید و بر دانش و آموزش و علم اندوزی که ریشه در قلم دارد تأکید می کند آیاتی مانند نون والقلم و ما یسطرون، دریای علم و اندیشه، بهر مواج فکر و خلاقیت را در خود مستتر دارد.
افتخار داریم که در دومین ماه سال همت مضاعف و کار مضاعف، پنجمین دوره جشنواره سراسری نشریات تجربی ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور را برگزار می کنیم. بدون اغراق تلالو قلم نوخاستگان عرصه رسانه در آثار این دوره از جشنواره مشهود و البته افتخار آمیز.
آثاری که بدون تردید در سایه همت و کار مضاعف تولید کنندگان آثار می تواند نوید بخش رویش افسران خوش فکر را در عرصه رسانه نوید دهد. البته در این باره گفتنی هایی است:
الف) اندیشه مولد و آثار اثر گذار جز در سایه پشتکار، تلاش و علم آموزی میسر نمی شود. هریک از تولید کنندگان آثار فرهنگی باید خود را به دانش و علم روز مجهز کنند و از دریای مواج اطلاعات و آگاهی های عمومی سبو پر کنند. جوهره قلم زمانی کارآمدتر خواهد بود که بر توسن اطلاعات و دانش مبتنی بر نیاز روز سوار شود و بر آن رکاب زند.
ب) نگاه جشنواره ای در تولید علم و اندیشه اگرچه از یک منظور رشد کمی را به دنبال دارد اما ممکن است به آفت قلم تبدیل شود و مانع از حضور اندیشه و قلم در اعماق زیرین جامعه شود بنابراین باید به نیازهای مخاطبان، پرسش های جامعه، شبهات طرح شده و بمباران تبلیغی دشمنان توجه داشت و برای پاسخگویی در این عرصه کوله بار علم، اطلاعات و دانش مبتنی بر نیاز روز لازم است.
ج) همواره بر استمرار یک حرکت علمی و فرهنگی تأکید مؤکد شده است و مسئولان محترم ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور به عنوان برگزار کننده جشنواره مستثنی از این تأکید نیستند و نخواهند بود. بدون تردید حمایت های همه جانبه ی مسئولان محترم می تواند علاوه بر تغذیه فکری و روحی صاحبان قلم، زمینه گسترش فعالیت آنان را در عرصه پرفراز و فرود رسانه فراهم کند امید است این گونه جشنواره ها همراه با کارگاه های آموزشی به صورت مستمر و متناوب در سراسر استان ها دنبال شود که در این صورت به بخشی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره آراستن جوانان به زیور علم و دانش روز می توان امیدوار بود.

اخبار استان‌ها

تبلیغات