بیانیه هیئت داوران دومین جشنواره شیوه های نوین تدریس معارف دین - گیلان 1390

        باسمه الحکیم
  متن بیانیه هیئت داوران دومین جشنواره شیوه های نوین تدریس معارف دین ( شکوه اندیشه )

  الحمد لله للذی هدانا لهذا و ما کنا  لنهتدی لولا ان هدانا الله
 سپاس خداوند منان را که بر مومنان منت نهاد و پیامبری را از بین آنان بر انگیخت تا آیاتش را بر آنان تلاوت کند و کتاب و حکمت به ایشان بیاموزد و نفوسشان را تزکیه نماید .
 و او رسالت واننهاد تا پیش از وصال  به لقاء حق ، امر را به دست با کفایت ولّی حق امیر مومنان علی بن ابیطالب (ع) سپرد تا طلایه   دار سلسله ای باشد که تا قیام قیامت زمین و زمان از وجود مبارکشان پر باشد و بشریت را به صراط حق و طریق اقوم هدایت نماید و انان را بر مدار توحید تربیت کند. و این سلسله منتهی شد به وجود مبارک گوهر دردانه ولایت حضرت صاحب العصر حجت بن الحسن المهدی ( عجل الله تعالی فرجه الشریف و هموست که فرزانگان امت را ماموریت داد تا در تربیت  نفوس مومنین بکوشند و واسطه فیض کریمانه امامت بر امّت باشند.
هیئت داوران این دوره از جشنواره  شیوه های نوین تدریس معارف دین ، ضمن تبریک موالید معظم شعبانیه بویژه میلاد موفور السرور موعود امم امام زمان عجل الله فرجه الشریف ، همچنین امروز حاضر که برابر است با یازدهم شعبان المعظم میلاد مبارک حضرت علی اکبر (ع) اسوه جوانان اهل ایمان به محضر همه سروران ارجمند و تقدیم شکر به همه دست اندرکاران برگزاری این جشنواره بویژه حضرت آیت الله قربانی نماینده اندیشمند و فرهیخته ولی فقیه در استان گیلان که به یمن شمع وجود آن بزرگوار این جشنواره از رونق و اعتبار خاصی برخوردار گردید.
         نکات ذیل را به استحضار می رساند:
1-    همه حرکت های فرهنگی در حوزه های جغرافیایی میهن اسلامی و بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری باید بگونه ای طرح ریزی شود تا بستر ساز رسوخ باورها و عقاید ناب اسلام به عمق جان مردم و جوانان و از بین بردن زمینه های گناه در جامعه باشد و فرهنگ عمومی را در مسیر صحیح اسلامی قرار دهد و این نکته محقق نخواهد شد مگر به ترویج نخبگی و احترام به نخبگان و استقبال از فکر و ایده برتر نخبگان جامعه بویژه در حوزه تبلیغ و تدریس معارف دینی.
2-    بدیهی است رشد فرهنگی مبتنی بر قرآن و ارزشهای دینی باید به موازات توجه جدی به عنصر زمان و بضاعت و توانمندی بالقوه و بالفعل موجود در آن طرح ریزی و برنامه نویسی شود و با شناخت ظرفیت های حداقلی و حداکثری عرصه های مختلف فرهنگی سامان یابد. تا فرآیند رشد ، محسوس تر و بالنده تر به حیات خود ادامه دهد.
3-    این جشنواره و حرکت هایی از قبیل آن ،  امید است با حمایت های جدی صاحبان فکر و اندیشه ، منشاء امید و حرکت رو به ارتقاء همه فعالان و علاقمندان به حوزه نشر معارف دین ، بویژه جوانان خوش فکر ، نخبه ، دلسوز و غیرتمند کشورمان ( که بحمدالله فضای مساجد کشور را به وجود مبارک خود و تلاشهای بی شائبه شان رونق بخشیده اند و فرزندان این مرز و بوم را با عقاید ایمانی و معرفت دینی آشنا می سازند ) باشد . انشاء الله
4-    از جمله نکاتی که لازم است برگزارکنندگان این جشنواره فاخر ، در حوزه فعالیت های مسجدی و برای بهتر برگزار شدن آن در سالهای آینده به آن توجه داشته باشند، این است که بحمد الله ظرفیت های خوبی بصورت بالقوه در این ساحت به چشم می خورد که لازم است از طریق آموزش ، بالفعل گردد . دیگر اینکه با توجه به آثار رسیده از سوی طلاب و رو حانیون ارجمند لازم است نسبت به تفکیک حوزه تبلیغ و حوزه تدریس توجه نموده تا ظرفیت های خوب تبلیغی به شیوه های  نوین و روزآمد، با کیفیت بهتری به رشد روزافزون خود ادامه دهد و نیز قابلیت ارزیابی در جشنواره را داشته باشد .
5- هیئت داوران این دوره از جشنواره بر اساس  مبانی موجود در آیین نامه و فرم های داوری، از بین یک صد و شصت اثر رسیده  برگزیدگان رشته های مختلف را در دو مرحله تعیین نمود.
اگرچه آثار رسیده بیانگر زحمات و تلاش های خوب صاحبان آثار بوده و قابل تقدیر می باشد . لکن به رسم همه جشنواره  ها که سابقین باید از بین متسابقین گزیده گردند و رقابت ، زمینه رشد دیگر عزیزان فراهم آورد . پس از بررسی آثار ، 32 اثر به مرحله دوم راه یافت که نهایتاً منتخبین هر رشته از بین آنان معرفی شدند . لازم به ذکر است به جهت ضعف برخی از آثار منتخب و عدم تناسب آن ها با معیار های مندرج در آیین نامه داوری هیئت داوران برآن شد تا در رشته هایی که منتخبین حد نصاب امتیاز را کسب نکرده بودند بهترین ها را به عنوان« شایسته تقدیر» معرفی نماید تا انشاء الله در سال های آتی با آموزش و شناخت کافی و تلاش مضاعف در این جشنواره مشارکت نمایند.
امیدواریم بحق مولود نیمه شعبان همه ما از نور ولایت  مهدوی (عج) به صراط حق هدایت گشته و زمینه ظهور مبارک آن وصی بحق پیامبر صلوات الله علیه و آله را به پرچم داری رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای هر چه بیشتر فراهم آوریم .
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
                 

اخبار استان‌ها

تبلیغات