هوای تازه وزیدن گرفت...
نویسنده: دبیرجشنواره
سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد با اشاره‌به اجرای طرح ملی «هوای تازه» با محور سرود و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری، گفت: پرداختن به سرود آن هم در قالب یک کار گروهی در اماکنی چون مسجد و مدرسه می‌تواند نقش تربیتی مناسبی را ایفا کند.

"سرود مثل هوای تازه، مثل هوای بهاری نفوذ می کند، هیچ لازم نیست وادار بشوند کسانی که آنرا ترویج کنند، تقریظ بنویسند، شعر بگویند، نه! خود سرود وقتی که خوب تنظیم شد _اثر می کند_. ما این را امروز کم داریم، امروز بنظر می رسد که ما به این احتیاج داریم." (بیانات مقام معظم رهبری مد ظله العالی در دیدار با جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب، 31/3/1395)

با عنایت به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر تعالی بخشیدن به هنر موسیقی کشور در هنگامه جنگ نامتقارن و نبرد نابرابر فرهنگی ضرورت پرداختن به هنر سرود آن هم در قالب یک کار گروهی در اماکنی چون مسجد و مدرسه می تواند نقش تربیتی مناسبی را ایفا کند. از این رو با تاکید بر استفاده از مفاهیم و آموزه های ارزشی برگرفته از مؤلفه های دینی پرداختن به این هنر در شرایط امروزی جامعه، بسیار ضروری و غیر قابل انکار می باشد. طرح ملی هوای تازه با هدف توسعه کمی و کیفی سرود مساجد کشور پس از ساعتها بررسی و کارشناسی های فراوان توسط کارشناسان متعهد عرصه سرود کشور و پیشکسوتان این حوزه در 6 گام عملیاتی تهیه و تدوین گردیده و هم اکنون در حال اجرا می باشد.

سعید سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی مساجد کشور با توجه به اهمیت پرداختن به مسئله سرود از منظر مقام معظم رهبری مد ظله العالی گفت: "نگاه ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور به مسئله سرود نگاه تربیتی است.سرود ودیعه ای است که با آمیختن محتوای غنی و قالب جذاب می تواند در جذب حداکثری و تربیت نوجوانان و جوانان به مساجد و انتقال مفاهیم دینی و حماسی و انقلابی موثر باشد.

سعادتی خاطر نشان کرد: "در سرود شاهد رخداد های خوبی نظیر کار جمعی، نظم، تبعیت، مهارت گوش دادن، تمرکز ذهنی، قدرت کلام، تحمل همدیگر، اخلاص و صبوری، پشتکار، کار آمدی و تخصص هستیم

در این راستا حسن قهرمانی مدیر هنری ادبی ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در ارتباط با نحوه برگزاری طرح ملی هوای تازه گفت: "این طرح شامل مراحل 6 گانه است؛ در گام اول شناسایی و استعداد یابی فعالان سرود مسجدی از سراسر کشور انجام پذیرفته است. در گام دوم طرح که هم اکنون در حال برگزاری است مربیان جوان از سراسر کشور جهت فراگیری آموزش های تخصصی در حوزه سرود در اردوگاه فرهنگی شهدای خرماکلا استان مازندران گرد هم آمده اند. در مراحل بعدی این طرح ملی به ساماندهی و انسجام بخشی ، تولید و اجرای آثار فاخر ارزشی در حوزه معارف دین و انقلاب اسلامی پرداخته خواهد شد."

قهرمانی گفت: "علاوه بر جنبه ی رقابتی سرود که بر فضای سرود کشور بصورت غالب حاکم است اجراهای صحنه ای و میدانی و همچینین تولید نماهنگ نیز مورد توجه خواهد بود."

حسن قهرمانی در ارتباط با مرحله آموزشی طرح هوای تازه افزود: "باتوجه به اینکه اکثریت مربیان سرود در مساجد ابتدا کار خود را بصورت تجربی آغاز نمودند و به دلیل فراهم نبودن شرایط لازم در استان ها، آموزش مورد غفلت واقع شده است.از این رو  بر آن شدیم تا در گام دوم طرح با ایجاد فضای مناسب همه ی شرایط لازم برای یک دوره ی آموزش تخصصی را در مدت 5 روز فراهم نماییم. در این دوره سعی شده است از اساتید مجرب و نامدار عرصه سرود از جمله آقایان شهروز حقی، امیر حسین بخشی، حسین ذوالفقاری، میلاد عرفانپور که هر یک در زمینه سرود از تجربه و تخصص فراوانی برخوردارند."بهره گرفته شود

در آئین اختتامیه دوره آموزشی تخصصی سرود از طرح ملی هوای تازه به صورت رسمی رونمایی خواهد شد. مسئولین بلند پایه فرهنگی، پیشکسوتان عرصه سرود و موسیقی کشور و شاعران برجسته حوزه سرود از جمله میهمانان این مراسم خواهند بود.


آدرس: http://javananemasajed.ir/3569/هوای_تازه_وزیدن_گرفت...